Rekordowe zainteresowanie

Jeźdźcy w barwach 19 krajów zostali zgłoszeni do startu w Mistrzostwach Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, które już za dwa tygodnie (17-20.08) odbędą się w Strzegomiu na Dolnym Śląsku.

Narodowe Federacje Jeździeckie wstępnie nominowały 133 osoby. Finalna lista zawodników zostanie ogłoszona 13 sierpnia. Ostatecznie do walki o tytuł mistrza Europy stanie maksymalnie 80 zawodników oraz 15 teamów narodowych.

Polskę będzie reprezentować pięć par: Paweł Spisak na Banderasie, Mariusz Kleniuk na Winonie, Mateusz Kiempa na Grand Supreme, Michał Knap na Bobie the Builder oraz Paweł Warszawski na Fuksji.

Na liście znalazło się wiele gwiazd światowego jeździectwa, m.in. Niemiec Michael Jung, aktualny mistrz Europy i numer jeden w światowym rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Ośmiokrotnie, nieprzerwanie wygrywał medale w kategorii indywidualnej. Jest jedynym zawodnikiem, który posiadał jednocześnie tytuł mistrza Europy, mistrza świata i mistrza olimpijskiego.

O Thomasie Carlile, który będąc członkiem francuskiej ekipy, zdobył brązowy medal w kategorii drużynowej podczas poprzednich mistrzostw Europy w Blair Castle, mówi się, że ma szansę przerwać dobrą passę Michaela Junga.

Jedną z najbardziej doświadczonych amazonek zgłoszoną do udziału w mistrzostwach jest Kristina Cook z Wielkiej Brytanii. Kristina od 24 lat jest członkiem brytyjskiej reprezentacji, a tegoroczne mistrzostwa będą ósmymi w jej karierze. Jest mistrzynią Europy z 2009 roku i potrójną medalistką olimpijską.

Pochodząca z Niemiec Ingrid Klimke jest jedną z najbardziej popularnych zawodniczek w dyscyplinie WKKW. 49-letnia amazonka ma na koncie trzy olimpijskie medale w klasyfikacji drużynowej, dwa złote medale drużynowe zdobyte podczas mistrzostw świata oraz trzy złote medale drużynowe mistrzostw Europy.

Najbardziej utytułowanym polskim zawodnikiem jest Paweł Spisak. Czterokrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich, łącznie z ubiegłoroczną olimpiadą w Rio, podczas której dosiadał konia polskiej hodowli, Banderasa. Na Banderasie wystartuje również w Strzegomiu. Będą to czwarte mistrzostwa Europy w jego karierze.

Walka o medale rozegra się w dniach 17-20 sierpnia na hipodromie w Morawie koło Strzegomiu. Dyscyplina WKKW, nazywana również jeździeckim triatlonem, to najbardziej wszechstronna konkurencja jeździecka. Zawody rozpoczyna próba ujeżdżenia, po niej następuje cross, czyli bieg z przeszkodami w pełnym galopie – najbardziej widowiskowa próba. Zawody kończy konkurs skoków przez przeszkody.

Poza emocjami sportowymi na widzów w Strzegomiu czekają efektowne akrobacje kaskaderskie, pokazy hodowlane, koncerty gwiazd oraz bogata strefa wystawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *