Średniowieczne krzyże zmieniły lokalizację

krzyze

krzyzeKrzyże pokutne, proste i surowe budowle wznosili zabójcy w miejscu, w którym doszło do zbrodni. Od lat, zawsze stoją w tym samym miejscu, ale nie w gminie Żarów. Bezprawne przeniesienie monumentów wzbudziło oburzenie mieszkańców.

Krzyże pokutne, proste i surowe budowle wznosili zabójcy w miejscu, w którym doszło do zbrodni. Od lat, zawsze stoją w tym samym miejscu, ale nie w gminie Żarów. Bezprawne przeniesienie monumentów wzbudziło oburzenie mieszkańców.

krzyze

Zniknięcie dwóch krzyży – stojącego na drodze Kalno-Wierzbna i przy rozwidleniu dróg polnych Kalno-Wierzbna-Panków, wzbudziło niepokój Stowarzyszenia Labiryntarium, które poinformowało o fakcie konserwatora zabytków. Okazało się, że na zlecenie burmistrza Żarowa, zostały one wykopane i przeniesiena na teren parafii w Wierzbnej. Dlaczego?

– Ze względu na fakt, iż obydwa krzyże stały przy drogach dojazdowych do gruntów rolnych i były sukcesywnie uszkadzane przez sprzęt rolniczy zostały przeniesione w bezpieczniejsze, wyłączone z ruchu drogowego miejsce, jakim jest teren przy kościele parafialnym w Wierzbnej – wyjaśnia Magdalena Pawlik z wydziału informacji i promocji Urzędu Miejskiego w Żarowie. – Warto w tym miejscu zwrócić szczegółową uwagę na przesłanki, które zdecydowały właśnie o takim wyborze miejsca. To właśnie w Wierzbnej, w zabytkowym parku znajduje się największe skupisko krzyży pokutnych znajdujące się na terenie gminy, jednakże teren parku jest własnością prywatną, w związku z powyższym przy zezwoleniu ks. proboszcza parafii w Wierzbnej, krzyże zostały usytuowane na terenie przykościelnym, który także jest obiektem zabytkowym. Ponadto ze względu na bardzo specyficzną genezę powstania krzyży sądzimy, że to właśnie teren przykościelny, który jest ogólnodostępny, jest godnym miejscem do ich eksponowania. Jako właściciel dróg, przy których stały dwa wymienione krzyże – mając na uwadze ich wartość historyczną i zabytkową, zdecydowaliśmy, że przeniesienie ich w to właśnie miejsce, będzie najlepszym sposobem zabezpieczenia krzyży, zwłaszcza, że ogrodzenia, które ongiś je otaczały także zostały zdewastowane przez sprzęt rolniczy – szeroko tłumaczy decyzję Magdalena Pawlik.

Na początku lutego odbyła się wizja lokalna z udziałem pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, delegatura w Wałbrzychu. Z przygotowanego raportu wynika, że należy wykonać kwerendę historyczną dla obydwu krzyży w terminie do 30 września 2015 roku. Zalecono też wykonanie oznakowania przeniesionych krzyży w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków oraz karty adresowej zabytku z lokalizacji ostatniej (Kalno i Wierzbna) i aktualnej.

 

MM, foto: FB Stowarzyszenie Labiryntarium

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *