Ramię w ramię z Czechami

konferencjaczechy

konferencjaczechyDelegacja złożona z przedstawicieli branży hotelarsko-turystycznej oraz urzędników miejskich z zastępcą prezydenta Świdnicy Szymonem Chojnowskim na czele wzięła udział w konferencji skierowanej do przedsiębiorców z branży turystycznej i ludzi zajmujących się rozwojem turystyki na polsko-czeskim pograniczu, która odbyła się w miasteczku Pec pod Śnieżką. W trakcie spotkania podsumowano realizowany od 2013 roku projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”.

Delegacja złożona z przedstawicieli branży hotelarsko-turystycznej oraz urzędników miejskich z zastępcą prezydenta Świdnicy Szymonem Chojnowskim na czele wzięła udział w konferencji skierowanej do przedsiębiorców z branży turystycznej i ludzi zajmujących się rozwojem turystyki na polsko-czeskim pograniczu, która odbyła się w miasteczku Pec pod Śnieżką. W trakcie spotkania podsumowano realizowany od 2013 roku projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”.

Wspólne spotkanie było kolejną okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy.

To niezwykle istotne, aby pobudzać ruch turystyczny przy naszych granicach. Pamiętajmy, że Karkonosze to nie Alpy i bez odpowiednich działań nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać naszego potencjału turystycznego, a jest czym się chwalić po obu stronach. Dzięki temu projektowi udało nam się gościć wielu turystów nie tylko z przygranicznych miejscowości, ale także tych z centralnej Polski i Czech – mówił starostwa miasta Trutnov, Ivan Adamec. konferencjaczechy

Realizowany od 2013 roku projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” zakłada wzmocnienie rozwoju gospodarczego pogranicza i zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez umożliwienie przedsiębiorcom min. udziału w targach, wystawach i spotkaniach kooperacyjnych. Istotą projektu było nawiązywanie trwałych powiązań pomiędzy samorządami lokalnymi i gospodarczymi, wzmocnienie rangi miejskich przedsięwzięć gospodarczych oraz aktywizacją środowisk biznesowych.

Dzięki naszej współpracy pokazaliśmy, że można tworzyć trwałe relacje gospodarcze po obu stronach. Nasze miasta realizując ten projekt otwierały drzwi dla przedsiębiorców, którzy widzieli perspektywy rozwoju na pograniczu polsko – czeskim. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów, dlatego podwójnie cieszy nas fakt przedłużenia realizacji tego projektu do września 2015 roku – mówił Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Obok niego świdnicką delegację tworzyli: Mariusz Barcicki, przewodnik Katedry św Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, Marek Marczewski, przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie,Artur Janicki z firmy ARTE Promotion & Production,Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, a także przedstawiciele świdnickich hoteli Fado i Piast Roman.

Projekt skierowany był głównie do przedsiębiorców i osób działających w biznesie na obszarze pogranicza polsko-czeskiego, w tym członków izb i stowarzyszeń gospodarczych, przedstawicieli instytucji publicznych ukierunkowanych na wspieranie i rozwój przedsiębiorczości oraz mieszkańców Świdnicy i Trutnowa. Umożliwił świdnickim przedsiębiorcom udział w czeskich imprezach gospodarczych i bezpośrednie kontakty z przedsiębiorcami z Czechach.

Trutnov przyjął w projekcie rolę partnera wiodącego. Zgodnie z założeniami projektu w latach 2013-2015 zrealizowano następujące działania:

  • Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości „Świdnickie Gryfy 2013” (grudzień 2013)

  • Konferencja w Trutnowie (styczeń 2014)

  • Spotkanie Kooperacyjne w Trutnowie ( marzec 2014)

  • Targi Karkonoskie edycja wiosenna (kwiecień/maj 2014)

  • Spotkanie Kooperacyjne w Świdnicy | panele polsko-czeskie (czerwiec 2014)

  • Targi Karkonoskie edycja jesienna | Gala Przedsiębiorczości „Trutnowski Smok” (wrzesień 2014)

  • Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości „Świdnicki Gryf 2014”

  • Przewodnik po biznesie zawierający dane firm chętnych do współpracy transgranicznej (marzec 2015)

  • Spotkanie Kooperacyjne w Świdnicy (marzec 2015)

  • Konferencja w Trutnowie (kwiecień 2015)

Kolejne działania realizowane w ramach projektu odbędą się w Trutnowie. 1 i 2 maja czeski partner zaprasza świdnickie firmy do wzięcia udziału w wiosennej edycji Wystawy Gospodarczej Targi Karkonoskie. Tematem przewodnim targów będzie „Dom i Ogród”. W imprezie jak co roku wezmą udział wiodące firmy działające na pograniczu polsko-czeskim w branży budowlanej, ogrodniczej i wyposażenia wnętrz. Reprezentowane będą grupy producentów, dystrybutorów, hurtowników i sprzedawców detalicznych.

Projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013.

(UM Świdnica)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *