Rafał Majka pierwszym polskim medalistą w Rio!

Znakomicie spisał się absolwent świdnickiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie Rafał Majka w olimpijskim wyścigu ze startu wspólnego. Po pasjonującym, liczącym 237 kilometrów etapie wywalczył brązowy medal. To pierwszy krążek Polaków w Rio de Janeiro.

kolarze elita (40)

Wszystko rozstrzygnęło się w samej końcówce. Zwyciężył Belg, Greg Van Avermaet, który na finiszu wyprzedził Duńczyka, Jakoba Fuglsanga.
Biało-czerwoni byli bardzo aktywni. Przez wiele kilometrów w czołówce wyścigu utrzymywał się Michał Kwiatkowski. Jeszcze niespełna 50 kilometrów przed metą „Kwiatek” w pojedynkę uciekał przed resztą stawki. 32 kilometry przed metą zawiązała się mocna grupa, w której znaleźli się m.in. Włoch Vincenzo Nibali i Rafał Majka. Był w niej też Kwiatkowski, ale wkrótce odpadł – morderczy wysiłek sprawił, że zaczęły łapać go skurcze. Po kolejnych przetasowaniach na kilkanaście kilometrów przed finiszem na czele wyścigu znalazło się trzech kolarzy: Majka, Nibali i Kolumbijczyk Sergio Henao. Grupka do brze współpracowała, ale na ostatnim zjeździe Nibali i Henao zaliczyli wywrotkę, a Majka pognał sam w kierunku Copacabany. Płaski odcinek do mety rozpoczął z przewagą około 20 sekund, lecz na 1400 metrów przed metą  dopadli do niego Van Avermaet i Fuglsang, którzy między sobą rozstrzygnęli kwestię zwycięstwa. Polak przeciął linię mety jako trzeci.
Rafał Majka urodził się 12 września 1989 roku w Zegartowicach. Świdnicki epizod miał w latach 2005-2008, gdy uczęszczał do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie działa kolarski SMS. Drugi raz świdniczanom przestawił się w czerwcu tego roku, gdy na rozgrywanych w Świdnicy Mistrzostwach Polski sięgnął po zwycięstwo w wyścigu ze startu wspólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *