Radość z Niepodległej (ZDJĘCIA)

Taniec z flagami, hymn narodowy odśpiewany wspólnie w samo południe, bijące dzwony, uroczysta msza święta, oddanie hołdu poległym, składanie kwiatów pod pomnikiem, a także bieg, do którego ustawiła się kolejna chętnych, pokaz laserowy i wielki marsz mieszkańców. Radość ze 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest wyrażana w Świdnicy w różny sposób. Podczas głównych uroczystości było  patriotycznie, dumnie, dostojnie i po prostu pięknie!

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Świdnicy w niedzielę 11 listopada pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim. Już od bocznych ulic na uczestników czekała licznie zgromadzona młodzież, która rozdawała narodowe symbole – flagi, chorągiewki, kotyliony i śpiewniki. Wszystko po to, aby w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dowieść, że najważniejsza jest jedność i wspólnota w tym dniu.

Uroczystości pod pomnikiem były bardzo radosne. Całość prowadził harcmistrz Piotr Pamuła, który powitał zgromadzonych tłumnie mieszkańców, młodzież i gości, a następnie oddał im głos. Przemówienia były krótkie. Wszystko po to, by w samo południe wszyscy odśpiewali hymn państwowy. W tym samym czasie jedna pieśń – właśnie Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiała na placu Pokoju w Świdnicy.

Program artystyczny przygotowany przez Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Orkiestrę Dętą Music Label zachwycił uczestników uroczystości.

Obchody poprzedziło złożenie wieńca w Miejscu Pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. Po tej ceremonii biskup świdnicki Ignacy Dec odprawił w katedrze mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Z placu Grunwaldzkiego wszyscy udali się do Rynku, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy przygotowanej specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla sportowców i amatorów przygotowano Bieg Niepodległości. Tłumy chętnych już od godzin porannych ustawiały się w kolejce do udziału. Było warto, bo pamiątkowe medale i koszulki czekały na półtora tysiąca uczestników.

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *