Przyszłość jest dziś (PROGRAM OKIEM MŁODYCH)

Startuje 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji „Przyszłość jest dziś” festiwalowy program eksploruje nowe formy dokumentalne – od wirtualnej rzeczywistości po dokumenty animowane.

Okiem Młodych 2016_Nomads

Wirtualna rzeczywistość na dworcu

Wyjątkową sekcją w programie „Okiem Młodych” będzie przegląd „Czasoprzestrzenie VR” – druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. – Podobne przeglądy odbyły się dotąd w ramach festiwali Sundance i SXSW w Stanach Zjednoczonych, największe europejskie imprezy filmowe, takie jak Cannes czy Berlinale, również umieściły w swoich tegorocznych programach doświadczenia VR, jednak trzydniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata – tłumaczy rzecznik Kuba Żary.

W ramach „Czasoprzestrzenie VR” na Okiem Młodych zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR.

Doświadczać będziemy m.in. wyprodukowanego przez ARTE „Notes On Blindness: Into Darkness” w reżyserii Arnaud Colinarta i Amaury’ego la Burthe’a oraz prace weteranów VR – kanadyjskiego studia Felix & Paul, serię „Nomads”, czyli antropologiczny dokument o wędrownych plemionach. W wirtualną rzeczywistość zanurzymy się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na stronie www.okiemmlodych.pl/czasoprzestrzenievr oraz w Centrum Festiwalowym w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Otwarte warsztaty

W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy podczas otwartych warsztatów. W piątek i sobotę (16 września – I i III LO /spotkanie dla uczniów/, 17 września – sala teatralna ŚOK) wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. „Okiem Młodych” Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym.

Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej „Operze o Polsce” – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery.

Dokument animowany

Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania „Cinematic VR – Początek nowego medium” (17 września, sala teatralna ŚOK) – o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator „Czasoprzestrzenie VR”. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem – autorem animadoków „Dokument” i „Olbrzym” oraz komiksów reporterskich, laureatem Złotego Oka 2015 i jurorem tegorocznego Konkursu Głównego – zaprosimy widzów na warsztat „Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego”. Twórca opowie o nowej jakości tworzonej przy pomocy dwóch pozornie wykluczających się narzędzi – animowanych wizji i prawdziwych historii.

Temat nowych mediów pojawi się i w pełnych metrażach pokazywanych podczas 9. edycji Festiwalu, m.in. w filmie „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga.

Na 9. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

patronat_WS_ws24_OK

PROGRAM

Okiem Młodych 2016
Poniedziałek, 12 września

18:00„Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, reż. Werner Herzog, 97′ OFICJALNE OTWARCIE

Wtorek, 13 września

18:00 „Brakujące zdjęcie”, reż. Rithy Panh, 97′

Środa, 14 września

15:00 „Optymistki”, reż. Gunhild Magnor, 80′ POKAZ DLA SENIORÓW

18:00 „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, reż. Paweł Łoziński, 80′ + dyskusja „Filmoterapia. Czy kino może leczyć?”

Czwartek, 15 września

13:00 Blok Konkursu Młodzieżowego, 70′ + spotkanie z autorami POKAZ DLA SZKÓŁ

18:00 Blok Konkursu Młodzieżowego, 70′ + spotkanie z autorami

20:00 „Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski, 68′ + spotkanie z reżyserem

Piątek, 16 września

 8:00-10:30 „Ja – Miejsce – Czas. Nowe formy filmowych opowieści” – warsztaty dla młodzieży. Prowadzenie: Piotr Stasik (Długa 33)

11:00-13:30 „Ja – Miejsce – Czas. Nowe formy filmowych opowieści” – warsztaty dla młodzieży. Prowadzenie: Piotr Stasik (Długa 33)

11:00-18:00 2. Przegląd Filmów i Sztuki Wirtualnej Rzeczywistości „Czasoprzestrzenie VR” – Dworzec PKP

18:00 Konkurs Główny – Blok 1, 80′ + spotkanie z autorami

20:30 Konkurs Główny – Blok 2, 77′ + spotkanie z autorami

Sobota, 17 września

10:00 Wręczenie nagród w Areszcie Śledczym → Areszt Śledczy

11:00 – 17.00 2. Przegląd Filmów i Sztuki Wirtualnej Rzeczywistości „ Czasoprzestrzenie VR” → Dworzec PKP

13:00 – 15:30 Dokument cross-medialny. Nowe formy filmowych opowieści – otwarte warsztaty. Prowadzenie: Piotr Stasik, 150′

16:00 Filmy jurorów: „52 procent”, reż. Rafał Skalski, 19′; „Dokument”, reż. Marcin Podolec, 6’50”, „Koniec lata”, reż. Piotr Stasik, 34′

17:30 Cinematic VR – Początek nowego medium. Wykład Jacka Nagłowskiego, 30′

18:00 Konkurs Główny – Blok 3, 77′ + spotkanie z autorami

20:30 „Facebookistan”, reż. Jakub Gottschau, 59′

Niedziela, 18 września

11:00-16:00 – 2. Przegląd Filmów i Sztuki Wirtualnej Rzeczywistości „Czasoprzestrzenie VR” → Dworzec PKP

12:00 „Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego” – prowadzenie: Marcin Podolec, 90

17:00  Wręczenie nagród festiwalowych + Film Zamknięcia „Koniec świata”, reż. Monika Pawluczuk, 40′

Okiem plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *