Przestrzeń zostanie odkodowana (FOTO)

dluga

dlugaMa być miejscem spotkań młodzieży i lokalnych twórców. Od prawie pięciu lat nieużywana piwnica przy ul. Długiej 33 w Świdnicy zostanie przeznaczona na siedzibę Młodzieżowej Rady Miasta oraz na działalność innych stowarzyszeń. Projekt ma być gotowy już jesienią tego roku.

Ma być miejscem spotkań młodzieży i lokalnych twórców. Od prawie pięciu lat nieużywana piwnica przy ul. Długiej 33 w Świdnicy zostanie przeznaczona na siedzibę Młodzieżowej Rady Miasta oraz na działalność innych stowarzyszeń. Projekt ma być gotowy już jesienią tego roku.

dluga 07

Zadanie zostanie zrealizowane z budżetu obywatelskiego i wyniesie szacunkowo ok. 80 tys. zł. Środki na adaptację pomieszczeń piwniczych udało się zapisać 27 lutego, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, a dzisiaj w celu przedstawienia szczegółów odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, zastępcy prezydenta Szymona Chojnowskiego, poseł na Sejm RP Teresy  Świło i p.o. dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury Bożeny Kuźmy.  – Chcemy, żeby było to miejsce, w którym będzie toczyło się życie artystyczne młodych ludzi. Zostanie ono przywrócone Świdnicy za stosunkowo umiarkowane pieniądze –  mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.  

W spotkaniu uczestniczyli również reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta. – Chcemy, żeby to było miejsce spotkań młodych ludzi, które da im przestrzeń do działania. Myślę, że ten lokal ma taki potencjał. Jest tu ok. 100 m2 powierzchni, a pomieszczenia są dwupoziomowe, więc można je ciekawie wykorzystać – uważa Aleksandra Taraban, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy.

Przypomnijmy, że z propozycją odnowy gotyckiej piwnicy w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych wyszli przedstawiciele świdnickich środowisk artystycznych, którzy zbierali podpisy pod projektem w ramach II edycji budżetu obywatelskiego. Członkowie Fundacji Punkt Zero oraz Sudeckiego 3 Sektora postanowili postawić to magiczne miejsce do pionu i jak mówią „odkodować przestrzeń”. – Nasza propozycja to otwarta przestrzeń przepływu kompetencji, doświadczeń, talentu oraz inspiracji – mówi Łukasz Podgórski z Fundacji Zero Point. Środowiska artystyczne w propozycji planu zagospodarowania ujęły kilka pomysłów. – Naszą aspiracją jest stworzenie na górze pracowni artystycznej wyposażonej w podstawowe narzędzia do pracy twórczej dla artystów i drobnego rzemiosła, otwartą przestrzeń sitodruku z możliwością samodzielnego wykonywania wzorów na tekstyliach, a także pracownię multimedialną i szkołę barterową. Na dole warto by było wykorzystać przestrzeń pod kameralne imprezy kulturalne, wystawy i wernisaże – wymienia Maria Zięba.  – To jest też świetna przestrzeń do tego, żeby pokazywać tu filmy, robić teatr, żeby organizować spotkania autorskie – dodaje Piotr Bentkiewicz ze Świdnickiego Klubu Filmowego.

Władze miasta w najbliższych dniach zlecą przygotowanie projektu, a klub młodzieżowy ma być gotowy już jesienią. – Te pomieszczenia należy przede wszystkim odwodnić i podnieść w nich temperaturę, bo obecnie jest zimno. Nie będziemy natomiast nic zmieniać w strukturze obiektu, bo jest ona historyczna. Miejsce ma być funkcjonalne i ogólnodostępne dla świdniczan – informuje Beata Moskal-Słaniewska. Trzeba zaznaczyć, że układ typowo piwniczego pomieszczenia nie pozwala na przebywanie w nim zbyt długo. – W związku z tym chcemy wykonać taki projekt, żeby uzyskać odstępstwa od przepisów prawa i uzyskać zgodę na przebywanie osób w czasie dłuższym niż dwie godziny, ale nie przekraczającym czterech godzin na dobę – mówi prezydent Świdnicy i dodaje: – Myślę, że już na początku nowego roku akademickiego będziemy mogli się  spotkać w odnowionym i zaadaptowanym miejscu.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150311dluga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *