Przeciwdziałali nietolerancji (FOTO/VIDEO)

Jak na człowieka działa hejt i jak to jest słyszeć obelgi oraz wulgaryzmy pod swoim adresem – między innymi takie mechanizmy nietolerancji i mowy nienawiści chciała pokazać młodzież na zakończenie projektu  „Tolerancja?! NIE OGARNIAM!…”. Dzisiaj w samo południe w świdnickim Rynku było bardzo głośno! Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych niosła transparenty z hasłami i demonstrowała swój sprzeciw!

spektakl auta (3)

Dzisiaj, 21 kwietnia w świdnickim Rynku został przedstawiony spektakl plenerowy pt. „ZGĘSTKA” w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego. Przygotowany on został w oparciu o teksty napisane przez świdnicką młodzież, która przez ostatni czas intensywnie pracowała, uczyła się scenariuszy i scenek. Te zostały odegrane w 12 specjalnie na tę okoliczność ustawionych samochodach. Do każdego można było wsiąść i poddać się „zgęstce”. Osoba wsiadająca do środka mogła na własnej skórze poczuć nietolerancyjne zachowania, ocenianie po wyglądzie, hejtowanie, obrażanie kogoś, używanie wulgaryzmów i inne cechy mowy nienawiści itp. Widzowie, którzy przyszli do Rynku mogli albo wejść do ustawionych samochodów albo być biernymi widzami i obserwować zainicjowane sytuacje na telebimie. Mało przechodniów odważyło się zmierzyć z nietolerancją. Odwagą wykazała się na przykład prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i niektórzy uczniowie. Wiele mieszkańców nie wiedziało, o co chodzi.  – Widzę jakiś szum, coś się dzieje, więc się zatrzymałem, ale dopiero jak mnie zaproszono do samochodu, dowiedziałem się o co w tym wszystkim chodzi – przyznaje pan Jan.

Scenki w samochodzie poprzedzone zostały demonstracjami przygotowanymi przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież weszła do Rynku z wszystkich jego pierzei głośno wykrzykując hasła tj. „precz z preczem” , „nie bo nie, „chcemy chcieja itp.”.

Projekt „Tolerancja?! NIE OGARNIAM!…” realizuje Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem” we współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. – Młodzież przygotowywała się do dzisiejszego występu od lutego zeszłego roku. Grupa teatralna miała próby przy ul. Długiej 33 i w miejskim teatrze.  Celem spektaklu jest przeciwdziałanie nietolerancji poprzez naukę postaw empatii, tolerancji i szacunku dla inności– mówi w rozmowie z nami koordynator projektu Magdalena Okniańska i dodaje, że po raz drugi spektakl plenerowy „Zgęstka” będzie przedstawiony podczas Dni Teatru Otwartego w Świdnicy.

Tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec, video Mariusz Ordyniec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *