Protest w sprawie ul. Sikorskiego

W sumie prawie osiemset osób ma zastrzeżenia co do organizacji ruchu w związku z remontem ul.  w Świdnicy. Działkowiczom i mieszkańcom ul. Podmiejskiej nie podoba się, że muszą pokonywać co najmniej siedem kilometrów więcej dziennie by dostać się do swoich posiadłości i ogrodów. Dodatkowo zamknięcie drogi, które planowane jest w drugim etapie inwestycji, czyli już w połowie lipca, spowoduje paraliż w tej części miasta.

W sumie prawie osiemset osób ma zastrzeżenia co do organizacji ruchu w związku z remontem ul. Sikorskiego w Świdnicy. Działkowiczom i mieszkańcom ul. Podmiejskiej nie podoba się, że muszą pokonywać co najmniej siedem kilometrów więcej dziennie by dostać się do swoich posiadłości i ogrodów. Dodatkowo zamknięcie drogi, które planowane jest w drugim etapie inwestycji, czyli już w połowie lipca, spowoduje paraliż w tej części miasta.

 

 

Domagają się innego rozwiązania

Zażalenie w sprawie niesatysfakcjonującego rozwiązania w ruchu drogowym, złożył wraz z interpelacją w tej sprawie radny Józef Daleszyński. Pod treścią podpisało się około stu osób.

Domagamy się kategorycznie, aby na odcinku od ul. Langiewicza do ul. Pogodnej, razem z wyjazdem z domków jednorodzinnych, zastosować ruch wahadłowy sterowany światłami – czytamy w piśmie do prezydent miasta Beaty Moskal Słaniewskiej.

Ponadto protestujący chcą by zakazano tu, na czas remontu, ruchu pojazdów ciężarowych na odcinku od stacji benzynowej do ronda przy obwodnicy.

Inny nasz Czytelnik zwrócił uwagę, że jednocześnie prowadzono remont w Słotwinie, co jeszcze bardziej sparaliżuje ruch kołowy.

 

Jest źle, będzie gorzej

W fazie drugiej robót przy ul. Sikorskiego, konieczne będzie całkowite zamknięcie ulicy na wysokości przepustu drogowego, który poddany zostanie kompleksowej przebudowie. Wyznaczone zostaną trasy objazdowe przez Słotwinę właśnie, gdzie w ubiegłym tygodniu przeprowadzano prace remontowe i wprowadzono ruch wahadłowy.

Remont objął ok. 200 m odcinka drogi krajowej nr 35. Prace polegają na likwidacji miejsc, w których nawierzchnia została zdeformowana i położeniu nowego asfaltu. Termin realizacji wynikł między innymi z tego, że Miasto Świdnica planuje jeszcze w lipcu czasowe całkowite zamknięcie ulicy Sikorskiego. Objazd pojazdów związany z tym zamknięciem zostanie poprowadzony właśnie przez Słotwinę. Poprzez wykonanie remontu chcieliśmy zmniejszyć uciążliwości związane z tym objazdem, a wynikające z aktualnego stanu nawierzchni jezdni na tym odcinku drogi krajowej nr 35 – wyjaśnia Joanna Borkowska, Starszy Specjalista ds. Komunikacji Społecznej z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na szczęście nim ruch na drodze w kierunku Strzegomia został wstrzymany, prace w Słotwinie dawno już zakończono.

 

Odpowiedź negatywna

Przebudowa ul. Sikorskiego, to inwestycja oczekiwana od wielu lat przez mieszkańców Świdnicy, monitowana przez mieszkańców sąsiednich osiedli i użytkowników ogrodów działkowych. Jednak organizacja ruchu w tym miejscu wywołuje u nich oburzenie.

Jesteśmy świadomi utrudnień dla użytkowników drogi, podczas każdego zadania, gdy odbywa się ingerencja w układ drogowy. Dlatego też przystąpienie do przebudowy ulicy zostało poprzedzone wieloma informacjami, jakie utrudnienia nastąpią, by każdy mógł przygotować się do tego trudniejszego okresu. Zadania budowy, przebudowy lub remontów dróg są naczelnym zadaniem samorządu i (mimo towarzyszących im bardzo dużych kosztów), działaniem najbardziej oczekiwanym przez wspólnotę mieszkańców. Koszty tej budowy ponosimy więc wszyscy. Jak wiadomo, przebudowa będzie odbywała się w różnych etapach i różnych wariantach tymczasowej organizacji ruchu. Po wykonaniu prac na prawym pasie (patrząc od Świdnicy), nastąpi zmiana i ok. 15 lipca droga zostanie zamknięta całkowicie, nastąpi też etap zamknięcia obecnie użytkowanego pasa drogi – przypomina Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Nie można zastosować proponowanego ruchu wahadłowego na przebudowywanym odcinku. Wysokie natężenie ruchu na tej drodze i brak odpowiedniej rezerwy terenowej od strony miasta, spowodowałoby zablokowanie przejazdu, ze skutkiem sięgającym aż do drogi krajowej 35., czyli ulic Zamenhofa i Esperantystów. Nastąpiłby zupełny paraliż ruchu w mieście – tłumaczy rzecznik przepraszając za powodowane utrudnienia. – Wyrażamy przekonanie, że po przebudowie ruch na ul. Sikorskiego będzie komfortowy, co przyniesie zadowolenie dzisiaj protestującym – dodaje Magdalena Dzwonkowska.

 

Co obejmie remont?

Zakres robót obejmuje wykonanie nowego systemu odwodnienia ulicznego, oświetlenia, sieci wodociągowej oraz przebudowę sieci kolidujących. Jednocześnie droga zostanie wyposażona w nową nawierzchnię wraz z podbudową, chodniki i ścieżkę rowerową. Przebudowie ulegną istniejące zjazdy na posesje, skrzyżowania z ulicami gminnymi oraz przepust drogowy nad potokiem Jabłoniec.

 

Artykuł ukazał się w numerze 27. „Wiadomości Świdnickich”

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

 

{fcomment}

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *