Program Naprawczy do naprawy

sesja

sesjaPoprawki czekają Program Naprawczy, który z powodu trudnej sytuacji finansowej realizuje powiat świdnicki. Do wymuszenia takiej decyzji doprowadziły nieprzemyślane i często niemożliwe w realizacji wyznaczone w nim zadania.

Poprawki czekają Program Naprawczy, który z powodu trudnej sytuacji finansowej realizuje powiat świdnicki. Do wymuszenia takiej decyzji doprowadziły nieprzemyślane i często niemożliwe w realizacji wyznaczone w nim zadania.

sesja

Do zasadności treści Programu Naprawczego, radni wątpliwości mieli już od dłuższego czasu. Po tym jak zaplanowana w nim likwidacja Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach wywołała wiele kontrowersji, 4 lutego na nadzwyczajnej sesji w tym temacie właśnie, zdecydowano także o konieczności poprawy Programu Naprawczego. Wątek wziął się z powodu niechęci do wykreślenia punktu o likwidacji szkoły, mimo, że zarząd zapewnił, że tej nie będzie. O zmianę zapisu w dokumencie zabiegali nawet ci, którzy chcieli by placówka za wszelką cenę pozostała pod skrzydłami powiatu, czyli Paweł Ozga czy Ryszard Chołko. Poparcie wyrażone przez 14 radnych, dotyczyło konkretnie wniosku, że zarząd ma przedstawić zmodyfikowaną wersję programu do 31 kwietnia tego roku. Przeciwne temu były 2 osoby, w tym starosta, a 7 osób wstrzymało się od głosu.

W liczącym kilkadziesiąt stron opracowaniu zleconym przez starostwo zewnętrznej firmie za blisko 20 tys. zł, znalazły się uwagi dotyczące konieczności szukania oszczędności w oświacie – redukcja etatów, obniżeniu dotacji dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, obniżeniu pensji radnych i zarządu (o 20 i 10 proc.), likwidacji stanowisk kierowniczych i poszczególnych wydziałów. Jednak w 40-stronnicowej całości tylko kilka kartek wskazuje na to, gdzie da się obniżyć wydatki, a nie ma wskazanych konkretnych działań by ten cel osiągnąć.

W 2015 roku program naprawczy ma przynieść ok. 1,5 mln zł oszczędności, w kolejnym 2,5. Jednak to kropla w morzu potrzeb. Dług wynosi ok. 70 mln zł.

MM, foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *