Problem niebezpiecznej rtęci rozwiązany

straz

strazGłośna sprawa stłuczki szklanej w Boguszowie- Gorcach z zawartością rtęci, która jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego – będzie mała wreszcie swój pozytywny finał. Są wreszcie pieniądze na jej usunięcie.

 

Głośna sprawa stłuczki szklanej w Boguszowie- Gorcach z zawartością rtęci, która jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego – będzie mała wreszcie swój pozytywny finał. Są wreszcie pieniądze na jej usunięcie.straz

Pomoc w postaci dotacji zadeklarował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie, który przekaże na ten cel – 2 mln 800 tysięcy złotych. Około 700 tysięcy zł postanowił przeznaczyć na to samo przedsięwzięcie również wojewoda dolnośląski.
– Całość prac związanych z unieszkodliwieniem tej groźnej dla środowiska stłuczki – to koszt ok. 3,5 mln złotych. Wszystkie środki, jakie są do tego potrzebne udało się pozyskać starostwu powiatu z zewnątrz. Dzięki temu nie będzie trzeba angażować w to przedsięwzięcie szczupłego budżetu powiatu – cieszył się starosta wałbrzyski, Robert Ławski.
Z tym, tak trudnym zadaniem, nie mogła sobie poradzić gmina Boguszów- Gorce, na teren której, na składowisko po byłej Kopalni Barytu, trafiło nielegalnie przed laty około 700 ton stłuczki zawierającej toksyczną rtęć.
– Usunięciem groźnej szklanej stłuczki, która zostanie zneutralizowana i wywieziona, zajmie się specjalistyczna firma, którą starostwo powiatu wałbrzyskiego wybierze w drodze przetargu, co nastąpić jeszcze w tym kwartale – zapowiadał starosta Robert Ławski.
Jedną z osób, która walczyła o usunięcie tego niebezpiecznego materiału z Boguszowa- Gorc, co należy przypomnieć, jest Ryszard Gnyp, który swoim bezkompromisowym podejściem do sprawy ciągle się o to upominał i nie pozwalał zapomnieć wielu instytucjom, i urzędom o tym problemie.•

fot. Ryszard Wyszyński
Ryszard Gnyp pokazuje niebezpieczną, zawierającą rtęć, szklana stłuczkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *