Prezydent jedzie do Chin

chinczycy

chinczycyW maju ubiegłego roku Chińczycy przyjechali do Polski, teraz czas na rewizytę. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Kosiór, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” oraz przedsiębiorcy spędzą w Państwie Środka kilka dni. Celem jest zacieśnienie współpracy wybranych regionów Unii Europejskiej i Chin oraz raz podpisanie porozumienia pomiędzy miastem Tienjin – dzielnicą Wuqing i Wałbrzychem.

 

W maju ubiegłego roku Chińczycy przyjechali do Polski, teraz czas na rewizytę. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Kosiór, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” oraz przedsiębiorcy spędzą w Państwie Środka kilka dni. Celem jest zacieśnienie współpracy wybranych regionów Unii Europejskiej i Chin oraz raz podpisanie porozumienia pomiędzy miastem Tienjin – dzielnicą Wuqing i Wałbrzychem.

To kontynuacja projektu rozpoczętego w 2014 roku. Rewizyta u azjatyckich partnerów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest w całości finansowana z pieniędzy unijnych. W programie są spotkania z samorządami lokalnymi, regionalnymi władzami i przedsiębiorcami – mówi prezydent Moskal-Słaniewska.Oprócz niej Świdnicę będzie reprezentował Marcin Siennicki ze spółki Cloos Polska.chinczycy

Na terenie WSSE działa 17 firm z kapitałem azjatyckim: japońskim (12 firm), koreańskim (4) i indyjskim (1). Łącznie przedsiębiorcy zainwestowali ponad 5,3 mld zł i zatrudnili ponad 4,5 tysiąca osób. Być może współpraca z Chińczykami zaowocuje ściągnięciem och kapitału na nasz teren.

Przypomnijmy, że podczas majowej wizyty w Polsce chińska delegacja gościła między innymi w Świdnicy. Przybysze zwiedzili Kościół Pokoju wstępnie deklarowali możliwość współpracy.

Z kolei w listopadzie odbyło się europejsko-chińskie seminarium na temat polityki regionalnej, w którym udział wziął przedstawiciel WSSE „INVEST-PARK” oraz Urzędu Miasta Wałbrzycha i Świdnicy. Spotkanie odbyło się w mieście Chengdu w Chinach i było okazją do zaprezentowania regionu dolnośląskiego, a także oferty inwestycyjnej wałbrzyskiej specjalnej strefy.

(ram)

{fcomment}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *