Premier odwiedził Świdnicę
Z mieszkańcami miasta Mateusz Morawiecki spotkał na placu Jana Pawła II. Wizyta Prezesa Rady Ministrów była późniejszym powodem dyskusji między prezydent Świdnicy, a szefem kancelarii premiera.
– Dziękuję za przyjęcie, za piękne przyjęcie w tak pięknym mieście, jakim jest Świdnica. Jadąc tutaj widziałem ulicę o pięknej nazwie Miłego Dnia więc życzę Miłego dnia, Wam i Polsce, żeby jej i Wasza przyszłość była jak najlepsza – rozpoczął premier wzbudzając burzę oklasków wśród swoich sympatyków. – Żeby tak jednak było, trzeba wiele rzeczy ustawić z powrotem na nogach, bo Polska była pod wieloma względami postawiona na głowie. Nawet tu, w Świdnicy, tak niedawno doszło do ataku, najprawdopodobniej nietrzeźwych osób z tęczową flagą podczas naszej świętej okoliczności, jaką jest msza święta. Nie można dopuszczać do bezczeszczenia naszej wiary, religii, naszych świętości. To niedopuszczalne. Będziemy bronić wiary, tradycji i kultury. To jest fundament polskości. Polskość to solidarność, polskość to wierność ideałom i wolność. My reprezentujemy te wartości – zaznaczał Mateusz Morawiecki. Słowa o obronie religii na placu Jana Pawła II miały swoją wagę. Potwierdzeniem były kolejne, gromkie brawa. W dalszej części przemówienia Prezes Rady Ministrów skupił się na polskości i gospodarce. – Pierwszą rzecz, którą trzeba było postawić na nogach to obrona naszych ideałów i prawdy historycznej. Kto by przypuszczał jeszcze trzy, cztery lata temu, przeczytajcie przemówienie prezydenta Niemiec z Wielunia, pełne przyznanie racji Polski jeśli chodzi o prawdę historyczną związaną z II wojną światową. Będziemy bronili zawsze dobrego imienia kultury, tradycji i polskiej wiary. Postawiliśmy też na nogach rozwój i przyszłość, normalność dla każdego Polaka. Tym, którym żyło się bardzo skromnie, którzy ledwo co wiązali koniec z końcem. Dlatego wdrożyliśmy wielkie programy społeczne, rozpoczęliśmy rewolucje godności. Od 1 lipca wdrożyliśmy 500 złotych na każde dziecko, a przecież nawet tego nie obiecywaliśmy. Zrobiliśmy to, bo jesteśmy wiarygodni – mówił do licznie zebranych uczestników Mateusz Morawiecki.
Podkreślił, że teraz jego rząd stawia na rozwój. Jako przykład podał remont jednej z ulic i popełnił błąd. Wymienił bowiem ulicę Kossaka w Świdnicy, której w rzeczywistości nie ma, co wieczorem wypomniała na swoim profilu prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. – Oczywiście ma Pani rację, chodzi o remont ulicy Kraszowickiej. W tak intensywnym czasie i wizytach w kilku miastach jednego dnia, przejęzyczenia zdarzają się nawet premierowi, za co oczywiście mogę w jego imieniu przeprosić – wyjaśnił Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Potyczki poprzez portal społecznościowy między gospodarz Świdnicy a ministrem dotyczyły również m.in. drogi szybkiego ruchu S8. – Przebieg drogi szybkiego ruchu S8 jest uzgodniony i w tej chwili przeprowadzane są konsultacje. Nie jest prawdą, że poważnie rozważa się przesunięcie S8 w stronę Świdnicy. To oznaczałoby wydłużenie drogi z Kłodzka do Wrocławia o 40 km i nikt takiego rozwiązania od początku nie traktował poważnie. S8 będzie przebiegała wzdłuż obecnej osi – napisała Beata Moskal-Słaniewska. Minister Michał Dworczyk odpowiedział „W tym momencie jesteśmy także na etapie konsultowania przebiegu drogi S8 Wrocław – Kłodzko. Wariantem, który jest bardzo poważnie rozważany, jest wariant kierujący drogę w stronę Sobótki, czyli właśnie ten, który umożliwi skomunikowanie Świdnicy i Wałbrzycha drogą ekspresową z Wrocławiem. Nie wiem skąd czerpie Pani informacje na temat infrastruktury drogowej, ale w celu otrzymania najbardziej aktualnych informacji namawiam do kontaktu z wrocławskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jestem przekonany, że będą one dla Pani interesujące, zwłaszcza te, które dotyczą bezpośrednio zarządzanego przez Panią miasta”. Dyskusję Michał Dworczyk zakończył wpisem „Jeżeli Pani Prezydent pozwoli, podzielę się jeszcze jedną refleksją. Piętnowanie osób biorących udział w spotkaniu z Premierem RP, sugerowanie braku szacunku dla symboli narodowych czy wręcz braku patriotyzmu na podstawie faktu, że w trakcie uroczystości odśpiewane zostały dwie, a nie cztery zwrotki Hymnu Narodowego zupełnie nie licuje z deklarowaną przez Panią tolerancją, otwartością oraz szacunkiem dla innych”.
(red)
[Best_Wordpress_Gallery id=”17″ gal_title=”Premier odwiedził Świdnicę”]