Premier Kopacz obiecała obwodnicę Świdnicy

obwodnica-2014-09-04

Rząd przeznaczy pieniądze na budowę obwodnic Wałbrzycha, Świdnicy i Głogowa. Takie obietnice złożyła premier Ewa Kopacz podczas wizyty na Dolnym Śląsku, jaką odbyła 18 maja we Wrocławiu.

Rząd przeznaczy pieniądze na budowę obwodnic Wałbrzycha, Świdnicy i Głogowa. Takie obietnice złożyła premier Ewa Kopacz podczas wizyty na Dolnym Śląsku, jaką odbyła 18 maja we Wrocławiu.

 

Na spotkaniu z działaczami PO podkreślała, że rząd dostrzega problemy regionu i będzie na nie reagowała. Premier obiecała pieniądze na budowę obwodnic Wałbrzycha, Świdnicy i Głogowa. Zapowiedziała, że znajdą się one w przygotowywanym Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych.

Przypomnijmy, że w sprawie odbyło się nie tak dawno spotkanie robocze. Zarówno wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, jak i Robert Radoń, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu zapewniali, że najważniejsze inwestycje z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa województwa będą realizowane.

Jak wynika z ustaleń i deklaracji Pełnomocnika Rządu, znacznie szybciej powinny rozpocząć się prace przy obwodnicach Wałbrzycha i Świdnicy. Najbardziej zaawansowaną dokumentację i najlepsze przygotowanie do realizacji ma Wałbrzych. Do końca roku powinny być zabezpieczone środki na ten cel między innymi z programu Infrastruktura i Środowisko. Budowa południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy powinna ruszyć w następnej kolejności, znacznie szybciej niż modernizacja S8 – mówił wówczas Robert Jagła, poseł ze Świdnicy, uczestniczący w zespole roboczym w sprawie kluczowych dolnośląskich inwestycji drogowych. – Złożone deklaracje, mają silne umocowanie w zakończonych konsultacjach społecznych w sprawie rządowego „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”, w których Dolny Śląski okazał się najbardziej aktywnym regionem. Spośród ok. 40 tysięcy wniosków złożonych do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, aż 6 tysięcy dotyczyło drogi krajowej nr 8, a ponad 4 tysiące obwodnicy Świdnicy – podkreślał parlamentarzysta.

Projekt świdnickiej południowo-zachodniej obwodnicy, który został opracowany około 10 lat temu, lekko się przedawnił i wymaga aktualizacji, a także dopracowania w kwestii dopasowania do obowiązujących obecnie przepisów. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, że obwodnica będzie wpisana na listę oczekujących inwestycji, to wszystko na to wskazuje. Decyzję poznamy nie wcześniej niż z końcem maja lub początkiem czerwca.

 

mm, foto: WB

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *