Pracownik na wagę złota

Jak skutecznie zachować dobrego pracownika w firmie? Czy służbowy laptop i telefon to już przeżytek? Rozmowa z Dyrektorem Placówki Partnerskiej AVIVA Piotrem Kurnickim o pozapłacowych systemach motywacyjnych w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

 

 

 

Skończył się moment, kiedy to pracodawca określał warunki. Teraz to praca szuka pracowników. Polska gospodarka wchodzi w dojrzały etap rozwoju, a to oznacza, że nie jest łatwo o dobrego pracownika. Co zrobić, aby przyciągnąć jego do swojej firmy, a co ważniejsze nie stracić go, gdy mam to szczęście, że pracuje u mnie?

Według prowadzonych obecnie badań wynika, że pensja podstawowa w Unii Europejskiej w pakiecie wynagrodzeń wynosi 52%, a u nas to aż 74%. W krajach zachodnich próbuje się tak tworzyć formuły zarządzania pracownikami, aby można było pozapłacowymi systemami zmotywować pracownika do efektywniejszej pracy. Zbudujmy taki system, który zgodny jest z teorią potrzeb Maslova. Dla przykładu – najniżej stoją potrzeby fizjologiczna i bezpieczeństwa, można je zaspokoić podstawową pensją, ale potrzebę najwyższą samorealizacji raczej już nie. Dostosujmy pakiety wynagrodzeń do potrzeb naszych pracowników.

Proszę zwrócić uwagę na świadczenia pozapieniężne – w Unii jest to 18%, u nas zaledwie 7%.

Do nich należą: telefony komórkowe, ubezpieczenia, dostęp do służby zdrowia i hal sportowych i wszystkie inne benefity, co daje ogromne pole do popisu. My, jako pracodawcy w Polsce, dojrzeliśmy już do tego, aby coś zmienić. Czasem słyszę, od właścicieli firm, że opłacają już coś pracownikowi, czy wynagradzają za efektywniejszą pracę, ale często jest to tzw. „bez składu i ładu” – brak jest całościowego systemu i w tym pomagamy, jak połączyć efektywność pracy z wynagradzaniem ? Może warto pójść za starą maksymą: „Jeżeli będziesz lepszy, efektywniejszy, to ja się podzielę z tobą swoim zyskiem” Ja zarobię i Ty!

Jak oceniłby Pan warunki, które ma pracownik w Polsce, na tle swoich kolegów i koleżanek z zagranicy? Jakie warunki pozapłacowe oferują polscy przedsiębiorcy?

Brakuje nam jeszcze dużo do trendów ogólnoświatowych. Odpowiem Państwu na przykładzie firmy Prexpol z Wałbrzycha, dla której opracowałem program motywacyjny nazwany „Klub Najlepszego Doradcy”. Firma zatrudnia około 30 handlowców, ułożyliśmy dla nich taki plan, że w zależności od wielkości ich obrotów, otrzymują określone profity na następny rok – brak tych obrotów powoduje, że wypadają z sytemu. Z perspektywy czasu, a program ten funkcjonuje już 4 lata, widzę jak pracownicy tej firmy chcą i walczą, aby zdobyć te nagrody : np. bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Aby zmniejszyć rotację w firmie stworzyliśmy Długoterminowy Plan Emerytalny tzw. „Złote kajdanki”. Założenie jest takie, że jeżeli dany pracownik będzie pracował w firmie na

przykład 10 lat, to pracodawca po tym czasie przekazuje zgromadzone pieniądze na jego indywidualny rachunek emerytalny, ale jeżeli zwolni się po dwóch latach – nie otrzyma tych pieniędzy. Jest to swojego rodzaju związanie z firmą. Niektórzy handlowcy w tej firmie, za ubiegły

rok zdobyli nawet 7 tysięcy złotych.

Telefon i laptop to już chyba standard?

Część pracodawców poszła za tym, aby budować system wsparcia; dają pracownikom telefony służbowe, karty Luxmed, ubezpieczenie grupowe, tylko niestety nic z tego nie wynika i nie ma opracowanych zasad. Dla przykładu – ubezpieczenie grupowe opłacane dla pracownika jest często takim szablonem – schematem, a my możemy je skroić na miarę jak sukienkę dla kobiety.

W ogólnym zakresie są świadczenia na rzecz urodzenia dziecka, czy śmierci teścia-rodzica, ale nikt tak naprawdę nie zastanawia się nad tym, czy jest to potrzebne, a w strukturze ubezpieczenia grupowego jest to aż 1/3 składki. Gdyby tę 1/3 przerzucić na poważne zachorowanie samego pracownika, to otrzyma on wtedy dużo więcej pieniędzy w ciężkiej dla niego sytuacji. Pracodawca

musi się zastanowić, co jest tak naprawdę ważniejsze. Podsumowując: trzeba myśleć jak zatrzymać pracownika nie tylko pensją, ale premiowaniem konkretnych osiągnięć, wpływających korzystnie zarówno na firmę, jak i na samego pracownika.

Problemy w/w i przykłady rozwiązań będę omawiał na Konferencji dla Pracodawców 14.12.2017, która jest współorganizowana z Fundacja Tax Care. Będą również omawiane zmiany podatkowe w 2018 roku.

Zapraszam wszystkich właścicieli firm, ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia do 11.12.2017, tel. 785 933 310, e-mail: Biuro.swidnica@taxcare.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *