Pozytywne efekty programu „KAWKA”
216 lokali mieszkalnych w których wymieniono ogrzewanie i 261 zlikwidowanych palenisk węglowych. To efekt realizacji w Świdnicy programu „KAWKA” w 2017 roku. Dzięki tym działaniom uda się zredukować emisję szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 w sumie o 5 Mg rocznie. W ten sposób Świdnica skutecznie zmniejsza niską emisję i dba o ekologię.
Celem projektu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Pamiętajmy, że paląc w piecach węglem, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie nasze i naszych dzieci.
W ramach programu „KAWKA” w 2017 r. wybudowano sieć ciepłowniczą wraz z przyłączami do budynków na ul. Dębowej, a także zakończono budowę sieci rozdzielczej przy ul. Siennej. Wykonano również instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynkach przy ul. Siennej i Kościelnej nr 7, 12, 24 i 26. Została także wykonana instalacja centralnego ogrzewania w budynkach pod adresami:
-
ul. Sienna 3 i 14
-
ul. Kościelna 3-3a, 8, 13 i 18
-
ul. Wrocławska 41,53 i 55
-
ul. Parkowa 1, 5, 7 i 9
-
ul. Saperów 23, 23a, 25 i 25a
Efektem tych działań jest przede wszystkim redukcja pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 w powietrzu. W sumie w skali roku uda się ograniczyć ich emisję o 5 Mg.
– Nie jest to łatwy program w realizacji, obejmujemy nim bowiem kilkuset indywidualnych odbiorców, ale jego efekt długofalowy jest nie do przecenienia. Jakość powietrza, jakim oddychamy, musi ulegać poprawie, dlatego w dalszym ciągu będziemy kłaść szczególny nacisk na programy proekologiczne. Czekamy aż pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych w celu zwiększenia dofinansowania dla mieszkańców na wymianę ogrzewania w zabudowie wielorodzinnej – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Program „KAWKA” nie jest jedynym zadaniem realizowanym w Świdnicy, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Miasto w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęło realizację kampanii edukacyjnej pn. „Mądrze OgrzewaMY w Świdnicy”. Ponadto właściciele domków jednorodzinnych, którzy chcieliby wymienić nieekologiczne źródło ciepła na paliwo stałe, na ogrzewanie ekologiczne mają szansę uzyskać dofinansowanie nawet do 85% kosztów takiej wymiany. Swój udział w programie można zgłosić poprzez złożenie wstępnej deklaracji uczestnictwa do 25 stycznia 2018 r. Do tej pory zgłosiło się ponad 70 rodzin.
Miasto z własnych środków, z budżetu Biura Ochrony Środowiska, od lat dofinansowuje także indywidualne projekty, związane z przejściem z ogrzewania węglowego na paliwa ekologiczne. W ciągu ostatnich dwóch lat z możliwości tej skorzystało ponad 140 osób. Kwota dofinansowania to 2500 zł, a wnioski można składać na bieżąco w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel: 74 856 28 86).
Mateusz Jadach
Biuro Prezydenta Miasta