Poznaliśmy najlepszych kolędników [FOTO]

Jury XXVIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych z wielką uwagą obejrzało 27 prezentacji kolędniczych, bardzo różnorodnych w formie (jasełka, montaże słowno-muzyczne, grupy kolędnicze, a nawet zespół akrobatyczny). Dowodzi to, jak wdzięcznym tematem do scenicznej realizacji jest Boże Narodzenie. W występach zespołów tegorocznego Przeglądu najczęściej przewijał się temat poszukiwania dobra w ludziach, pragnienie ciepła i miłości od drugiej osoby i od samego Boga oraz nostalgiczne pragnienie dzieci i dorosłych, aby ten wyjątkowy urok Wigilijnej Nocy trwał wiecznie.

Rozpiętość wiekowa uczestników Przeglądu przedstawiała się równie imponująco — swoje uzdolnienia aktorskie i inscenizacyjne zaprezentowali: dorośli (w tym seniorzy), młodzież i dzieci przedszkolne.

Jak co roku, świdnicki teatr w dniach Przeglądu Zespołów Kolędniczych rozbrzmiewał przepięknymi polskimi kolędami, pastorałkami, dziecięcą świąteczną piosenką i nowymi ich aranżacjami. Wspaniałe scenografie i barwne, bogate kostiumy cieszą oko widzów, a utrwalony klimat polskiego wieczoru wigilijnego przepełniony jest atmosferą powszechnej życzliwości i poczucia wspólnoty. Przeglądowe prezentacje przenoszą nas do czasów szczęśliwego dzieciństwa, wzruszają i krzepią na duchu. Są także wyznaniem naszej wiary i poszanowania dorobku kolędniczego kultury narodowej. Świdnickie Przeglądy Zespołów Kolędniczych są także naszym regionalnym wkładem w ten ogólnopolski dorobek kulturowy, nad którym kiedyś pochylą się naukowi badacze.

Jury zasiadło w składzie: Kazimiera Marcińczak-Momot — przewodnicząca jury, Teresa Wagilewicz — świdnicka poetka, filolog, aktorka amatorskiego teatru „Alchemia teatralna”, Tadeusz Szarwaryn — muzyk, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek, aktor amatorskiego teatru „Alchemia teatralna”, ks. Przemysław Pojasek — redaktor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”. Występy kolędników oceniane były w następujących kryteriach: dostosowanie scenariusza do odpowiedniej grupy wiekowej, bogactwo kostiumów, scenografii i układ choreograficzny, śpiew i aranżację muzyczną, wprowadzanie do występów kolędniczych nowych, własnych tekstów, pastorałek i piosenek świątecznych, zwłaszcza o zabarwienie regionalnym, świdnickim, grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji. Oceniając tak liczną grupę występujących zespołów i różnorodność form przekazu bożonarodzeniowych treści, jury przyjęło następującą zasadę oceny: nagroda lub wyróżnienie dla zespołu, nagroda indywidualna za ciekawą kreację aktorskiej postaci, lub wokal. Kierowano się także kryterium wiekowym uczestników, stąd też oceną jury objęto grupę uczestników przedszkolnych, szkolnych, instytucji i fundacji oraz grupę dorosłych. – Składamy gratulacje zespołom nagrodzonym i wyróżnionym, dostrzegamy także trud przygotowania prezentacji przez zespoły nienagrodzone, zachęcamy ich jednak do dalszych prób w przygotowaniach świdnickiego kolędowania i pracy z dziećmi, tworzenia nowych, autorskich tekstów. Zachęcamy do przygotowywania prezentacji herodowych, typowo kolędniczych grup, wesołków i żartownisiów, ku uciesze świdnickiej publiczności.

WYNIKI XXVIII ŚWIDNICKIEGO PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

GRUPA PRZEDSZKOLNA
nagrody finansowe po 700 zł dla  każdej z grup
• Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Anielskie Boże Narodzenie”/ — za bogatą scenografię, urozmaicony układ choreograficzny i „anielską” biel przedstawienia.
• Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy, /jasełka „Wyszykujmy piękny dom”/ — za przesłanie, aby oczekując na Nowonarodzone Dziecię uprzątnąć nie tylko nasze domy, ale i nasze serca.
• Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, /jasełka pantomimiczne „Dolnośląskie pielgrzymowanie — jasełkowe granie”/ — za walory edukacyjne przekazane w formie pantomimy
• Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy, /przedstawienie jasełkowe „Dzieciątko maleńkie”/ — za radosne i barwne widowisko przy szopce Bożej Dzieciny.
• Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 w Świdnicy, /jasełka „Nasza szopka”/ za pełne wdzięku widowisko, radośnie przedstawiające prawdę o Narodzeniu Jezusa.
• Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy, /jasełka „Uwierz w święta”/ — za aktorsko wypracowane role oraz barwną choreografię.
nagroda finansowa w wys. 300 zł i karta podarunkowa wys. 100 zł 
• Przedszkole Miejskie w Mieroszowie, /jasełka „Broda Heroda”/ — za grę aktorską i dopasowanie scenariusza do możliwości prezentowania go przez dzieci.

GRUPA SZKOLNA
nagroda finansowa po 700 zł
• Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, /jasełka „Tajemnice lasu”/ — za radosne leśne kolędowanie.
nagrody finansowe po 300 zł i karty podarunkowe wys. 100 zł  dla każdej z  grup
• Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, /świąteczna baśń „Dziewczynka z zapałkami”/ — za połączenie treści teologicznych z fabułą baśni Andersena.
• Szkoła Podstawowa w Pszennie, /jasełka „Przemienienie”/ — za włączenie formy teatru kukiełkowego do żywego planu aktorskiego.

FUNDACJE, INSTYTUCJE I GRUPY ZORGANIZOWANE
nagrody finansowe po 300 zł i karty podarunkowe wys. 100 zł  dla każdej z  grup
• Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy, /jasełka „W Betlejem wielka radość się dzieje”/ — za bogactwo kostiumów i pomysłowe wykorzystanie gry światełek w tańcu.
• UKS Acro Club Świdnica, /montaż muzyczno-wokalno-akrobatyczny/ — za innowacyjną formę prezentacji z nawiązaniem do przekazu biblijnego.
• PSONI Koło w Świdnicy i Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Europejskie święta”/ — za prezentację obchodów świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich.
• Schola Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, /jasełka „Narodziny Bohatera”/ — za walory instrumentalno-wokalne prezentacji.

DOROŚLI KOLĘDNICY PRZEGLĄDU
nagrody finansowe po 300 zł i karty podarunkowe wys. 100 zł  dla każdej z  grup
• Zespół Ale Babki i kapela GOKSiR Świdnica, /montaż słowno-muzyczny „Kolędowe myśli”/ — za prezentację świdnickiej widowni mniej znanych kolęd i pastorałek.
• Dzienny Dom Senior Wigor w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Melodia świąt”/ — za poetycki • Świetlica Wiejska w Burkatowie GOKSiR Świdnica, /spektakl kolędniczy „W drodze do Jezusa”/ — za kontynuowanie polskiej tradycji kolędniczej chodzenia po domach ze świątecznymi życzeniami i głoszeniem Narodzin Jezusa.

NAGRODY INDYWIDUALNE W POSTACI KART PODARUNKOWYCH
1. Wiktoria Zaorska za rolę Maryi i piękny śpiew w spektaklu Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy
2. Maciej Dzimira za rolę Orła w spektaklu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy
3. Martyna Piotrowska za rolę Maryi w spektaklu Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko” nr 16 w Świdnicy
4. Joanna Chojnowska za reżyserię spektaklu „Awantura w Przechwałkowie”
5. Maciej Kruk za rolę Ebenezera Scrooge’a w spektaklu Niepublicznego Przedszkola Językowego „Abracadabra” w Świdnicy
6. Stanisław Bałdo za rolę Chłopca z obozu koncentracyjnego Gross Rossen w spektaklu Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezenterek

Na zdjęciach występy grup z poniedziałku 13.01.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *