Advertisement
Aktualności, Fotogaleria, Polecamy, Świdnica

Pożegnanie komendanta (FOTO)

Po raz ostatni oddał honory sztandarowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Starszy brygadier Tomasz Szuszwalak, który przez 21 lat szefował świdnickim strażakom, odszedł na emeryturę. Z drżącym głosem, nutą nostalgii i wzruszeniem podziękował swoim pracownikom, samorządowcom, duchownym i władzom miasta, gminy oraz powiatu świdnickiego za współpracę.  – To nie była łatwa decyzja – stwierdził.

Uroczystość pożegnania komendanta świdnickiej straży pożarnej odbyła się dzisiaj, 1 lutego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy. Tomasz Szuszwalak w wieku prawie 50 lat, po 21 latach szefowania, odszedł na emeryturę.

– Nie była to łatwa decyzja, bo podejmowana w oddziaływaniu wielu ważnych wydarzeń ostatniego roku. Została ona podjęła po wnikliwej analizie życia zawodowego i podsumowaniu, ile w nim było straży, a ile rodziny. Rachunek wyszedł podwójnie dodatni. Żegnając się dzisiaj z Wami jestem spełniony jako oficer pożarnictwa, ale też jako mąż i ojciec dwóch wspaniałych synów – mówił Tomasz Szuszwalak.

Były komendant dodał, że ponad 30 lat służby w straży pożarnej, w tym 21 lat na stanowisku komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy – w jego rodzinnym mieście, to czas, kiedy mógł realizować swoje zainteresowanie i zamiłowanie w mundurze. – Nie mając tradycji rodzinnych do straży trafiłem trochę z przypadku. Zadecydował wtedy fakt znajomości kilku strażaków w moim otoczeniu i młodzieńcza fascynacja mundurem. Podjęta przeze mnie decyzja, choć wzbudziła zdumienie moich nauczycieli, stała się dla mnie wspaniałą drogą życiową – wyjaśnił.

Jego kariera w straży potoczyła się bardzo szybko. Najpierw służbę rozpoczął w oddziale bojowym, ale już po dwóch latach został oficerem do spraw operacyjno-liniowych i pełnił funkcję zastępcy komendanta rejonowego.

1 lutego starszego brygadiera Tomasza Szuszwalaka pożegnali uroczyście wszyscy zaproszeni goście, wśród nich m.in. strażacy, przedstawiciele władz miasta, gminy i powiatu, duchowni oraz szefowie służb mundurowych. Były już komendant świdnickiej straży pożarnej dla wybranych przygotował specjalne podziękowania. Kwiaty i wyrazy wdzięczności popłynęły także w stronę żony oraz rodziców obecnych na uroczystości.  – Zawsze mnie wspieraliście, za co dziękuję, a nasz dom był ostoją spokoju i odpoczynku – mówił wzruszony.

Do czasu wyboru nowego komendanta, jego obowiązki będzie pełnił Wiesław Wojciechowski.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Wiadomości Świdnickie

1 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *