Powstaje posterunek policji

Ruszyły prace związane z remontem świetlicy wiejskiej w Słotwinie w gminie Świdnica. W tym budynku powstanie posterunek policji. – Jestem przekonana, że uruchamiając nowy posterunek policji zwiększymy bezpieczeństwo na terenie gminy. Spraw do rozwiązania jest dużo od śmieci, po akty wandalizmu, czy nadmierną prędkość – mówi dla redakcji Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Gmina Świdnica, jako jedyna w powiecie świdnickim nie posiadała własnego posterunku policji na obszarze 208 km2 i liczbie mieszkańców ponad 17 tys. – Dotychczasowy kontakt z dzielnicowym odbywał się podczas wtorkowego dyżuru w siedzibie Urzędu Gminy, lub przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Świdnicy. Nie były także prowadzone oddzielne rejestry zdarzeń dla gminy, co utrudniało zapoznanie się ze statystykami – tłumaczy Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica i dodaje:

Otrzymywaliśmy również liczne sygnały ze strony mieszkańców i sołtysów wsi o potrzebie częstszych patroli i samych wizyt dzielnicowych na terenie 35 miejscowości.

Teraz ma się to zmienić. Po wielu latach starań zapadała decyzja o utworzeniu oddzielnego posterunku w gminie Świdnica, a dokładnie w Słotwinie. – Lokalizacja w bliskim sąsiedztwie miasta Świdnicy, jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla mieszkańców gminy (dobry dojazd) – zapewnia rzecznik.

Posterunek powstanie w budynku świetlicy wiejskiej, która należy do gminy Świdnica. Trwają tam obecnie prace związane z termomodernizacją obiektu i dostosowaniem do potrzeb funkcjonowania posterunku. Ich zakończenie planowane jest na koniec maja tego roku, a koszt to kwota 249,7 tysięcy złotych.

Jestem przekonana, że uruchamiając nowy posterunek policji zwiększymy bezpieczeństwo na terenie gminy. Spraw do rozwiązania jest dużo od śmieci, po akty wandalizmu, czy nadmierną prędkość. Funkcjonariusze z pewnością pomogą nam wdrażać nowe projekty porządkowe, ale też częściej będą zauważalni na wsiach, o co wnioskowali przede wszystkim mieszkańcy– podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Prace na posterunku mają ruszyć jeszcze w tym roku. Obecnie trwają ustalenia, ilu funkcjonariuszy będzie pracować w nowym miejscu. Obecnie na terenie gminy Świdnica służbę pełni 3 dzielnicowych: Adam Kłyszejko, Michał Kopaczewski oraz Łukasz Pluta.

tekst i zdjęcie Beata Figurna-Garbiec

Artykuł ukazał się w 19. numerze „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *