Powrót gabinetów lekarskich do szkół?

Władze Świdnicy chcą, aby dzieci w szkołach objęte zostały opieką stomatologiczną, jak również profilaktyką zapobiegania wad postawy. Obecnie trwają analizy możliwości pozyskania współfinansowania z NFZ.

 

Władze Świdnicy chcą, aby dzieci w szkołach objęte zostały opieką stomatologiczną, jak również profilaktyką zapobiegania wad postawy. Obecnie trwają analizy możliwości pozyskania współfinansowania z NFZ.

Brak dentystów w szkołach

Kiedyś w prawie każdej szkole funkcjonował gabinet stomatologiczny. Dzisiaj to niestety rzadkość. Kilka lat temu NFZ postawił przed szkołami nowe wymagania, którym nie mogły sprostać, dlatego gabinety poznikały z placówek. – Skutkiem czego teraz opieka zdrowotna w świdnickich szkołach jest niewystarczająca. Brak lekarzy, brak gabinetów dentystycznych. Na takich decyzjach cierpią dzieci. Tak dalej być nie może – uważa Jan Górski, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Świdnicy. Podczas marcowego posiedzenia radni szeroko dyskutowali o tym problemie. Na spotkaniu obecny był m.in. Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Uważa on, że opieka zdrowotna w szkołach podstawowych i gimnazjach kuleje, a w przedszkolach w ogóle nie ma żadnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych. – Poza sporadycznymi działaniami w formie fluoryzacji, praktycznie nie ma żadnej profilaktyki stomatologicznej w placówkach. Taki stan rzeczy jest niepokojący – mówi Jan Górski.

Radni złożyli już w tej sprawie wniosek do władz miejskich. Chcą oni, aby prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podjęła stosowne kroki w poszerzeniu zakresu opieki pielęgniarskiej i wprowadzeniu profilaktyki stomatologicznej w podległych miastu placówkach oświatowych od przyszłego roku budżetowego 2016. – Mamy tu na względzie w szczególności uczniów klas 0-III – dodaje przewodniczący komisji.

Epidemia próchnicy u dzieci

Wady postawy, otyłość oraz próchnica – najczęściej na takie schorzenia cierpi młodzież szkolna. Jak wynika z najnowszego raportu grupy badawczej Ipsos – ponad 70 proc. dzieci z pięciu województw objętych drugą edycją programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, który został przeprowadzony od września do listopada 2014 r., ma problemy właśnie z próchnicą. Stomatolodzy w mobilnych gabinetach przebadali 8600 dzieci i ich wyniki są alarmujące.

Jak informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy, zapewnienie opieki medycznej i stomatologicznej dla dzieci świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych – to jeden z punktów programu wyborczego prezydent Świdnicy. – Od czasu, kiedy ze szkół zniknęły gabinety lekarskie i dentystyczne, obserwuje się narastające pogorszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży. Okresowe kontrole u pielęgniarek oraz wizyty u stomatologa szkolnego były najlepszymi działaniami zapobiegającymi rozwojowi wielu chorób, m. in. próchnicy czy też krzywicy. Dobry stan zdrowia jest ważnym czynnikiem pomyślnej adaptacji dziecka do wymagań szkoły i później dalszej nauki – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Sąsiedzi już mają

W naszym sąsiedztwie przodownikiem w tym zakresie jest Wałbrzych. W tym mieście szkoły zostały wyposażone w 5 gabinetów lekarsko-stomatologicznych. W maju ubiegłego roku także Szkoła Podstawowa w Pszennie wzbogaciła się o jeden gabinet dentystyczny. – Warto skorzystać z ich doświadczeń organizacyjnych. Na dzieciach oszczędzać nie warto. „Powroty służby zdrowia do szkół” to obecna tendencja w wielu miastach i gminach w całym kraju. Niech dołączy do tego również Świdnica – podsumowuje Jan Górski.

Tekst Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 17 „Wiadomości Świdnickich” z 27 kwietnia 2015 r. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *