„Powiat wałbrzyski na dawnych pocztówkach”. Od dzisiaj w sprzedaży!

 

Już od poniedziałku do nabycia między innymi w redakcji „Wiadomości Świdnickich” album wydawnictwa Errata-Kubara Lamina „Powiat wałbrzyski na dawnych pocztówkach”.

Jest to trzynasta pozycja serii prezentującej w formie albumowej jednostki terytorialne, miejscowości i zabytki z terenu naszego regionu. Do tej pory ukazały się albumy poświęcone Świdnicy (2 tomy), Wałbrzychowi (2 tomy), miastu i gminie Jaworzyna Śląska, miastu i gminie Żarów, miastu i gminie Walim, gminie Świdnica, gminie Marcinowice, powiatowi świdnickiemu oraz katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.

Najnowsza pozycja zawiera ponad 400 (sic!) starych pocztówek, wydanych od II połowy XIX wieku do 1945 r., a przedstawiających miejscowości znajdujące się w obecnych granicach powiatu wałbrzyskiego. – To najobszerniejszy album, jaki przygotowaliśmy w naszym wydawnictwie. Na prawie 200 stronach formatu A4 odnajdziemy wiele dziś nieistniejących miejsc i obiektów oraz pokaźną dawkę historii – mówi manager wydawnictwa Ewa Cuban. – Album stanowić będzie w pewnym sensie uzupełnienie dwóch wcześniejszych publikacji naszego wydawnictwa, jakie poświęcone zostały Wałbrzychowi. Oczywiście prezentowane w nim pocztówki są pewnym subiektywnym wyborem, gdyż materiału ikonograficznego związanego z tematyką albumu jest ogromna ilość i niewykluczone, że tak, jak to miało miejsce w przypadku albumów o Wałbrzychu, w niedalekiej przyszłości ukażą się kolejne tomy tej publikacji.

Pocztówki w albumie zaprezentowane są w układzie alfabetycznym, według nazewnictwa miejscowości. Wiele z nich, zostało połączonych ze sobą jeszcze w okresie przedwojennym lub po 1945 r., w ramach reform administracyjnych. Aby jednak zachować przejrzystość albumu i dać możliwość łatwego odszukania miejscowości, które mimo zmiany statusu administracyjnego, zachowały swoje dawne nazwy, szczególnie w świadomości lokalnej, autorzy opracowania zdecydowali się na umieszczenie pocztówek w układzie obowiązujących niegdyś nazw własnych. Podpisy pod pocztówkami są tłumaczone na język angielski i niemiecki.

W aneksie do albumu zamieszczone zostały zestawienia z polskimi i dawnymi – niemieckimi nazwami wszystkich miejscowości z terenu powiatu wałbrzyskiego oraz dawne i obecne nazwy ulic w większych miejscowościach.

Album jest do nabycia m.in. w redakcjach „Wiadomości Świdnickich” i księgarni „Eureka”.

n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *