Ponad 5 tysięcy dla niewidomych dzieci!

Świdniccy uczniowie pokazali, że mają wielkie serca. W swoich szkołach organizowali różne kiermasze i zbierali pieniądze na turnusy rehabilitacyjne dla niewidomych i niedowidzących dzieci ze Świdnicy. W tym roku padł rekord – wspólnie udało się zebrać aż 5 tysięcy 547 złotych 96 groszy!

pan hilary (61)

Gdzie są moje okulary?

Wiersz „Okulary” Juliana Tuwima stał się pretekstem do wymyślenia nazwy Międzyszkolnego Konkursu ,,Pan Hilary To Ja i Ty”, który w tym roku już po raz czwarty zorganizowała Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy. – Konkurs został wymyślony 4 lata temu i stał się bardzo ważnym elementem w pracy wychowawczej naszej szkoły. Akcja skierowana do najmłodszych uczniów z klas 0-III szkół podstawowych, ma na celu ich uwrażliwienie na potrzeby niepełnosprawnych, a szczególnie niewidomych i słabowidzących dzieci i prowadzona jest w porozumieniu ze świdnickim kołem Związku Niewidomych – przyznaje wicedyrektor Joanna Gomułka i dodaje, że współpraca z tym związkiem układa się bardzo dobrze. I cały czas się rozwija. – W tym roku szkolnym dla dzieci słabowidzących zorganizowaliśmy Mikołaja, a za pieniądze uzyskane z loterii fantowej, ufundowaliśmy tym dzieciom paczki – dodaje wicedyrektor.

Anioły są wśród nas

Wyniki IV Międzyszkolnego Konkursu ,,Pan Hilary To Ja i Ty” odbyły się w czwartek, 28 kwietnia w murach szkoły. Tłumnie zgromadzeni rodzice i ich dzieci na samym początku gali mogli wysłuchać i obejrzeć wzruszający występy szkolnego zespołu ,,Promyki” oraz grupy cheerleaderek pod przewodnictwem Agnieszki Poradzisz. Dzieci ubrane na biało śpiewały, że „Anioły są wśród nas”, a goście zgodnie przytakiwali, że tak właśnie jest. Podczas gali zaprezentowali się także laureaci konkursu recytatorskiego.

Kilka konkursów

Później nastąpiła najbardziej oczekiwana przez wszystkich chwila, czyli ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Zwycięzców wyczytywała dyrektor szkoły Danuta Sekuła, a nagrody w postaci pięknych książek i innych pamiątek oraz dyplomy i plakietki – medale wręczali zaproszeni goście. – W tym roku Urząd Miejski w Świdnicy dofinansował zakup nagród dla uczestników konkursu, a plakietkę zaprojektował Mateusz Dudzic, uczeń NKSP Caritas Diecezji Świdnickiej, który wygrał w ubiegłorocznym konkursie – mówiła dyrektor.

Projekt „Pan Hilary” został podzielony na cztery kategorie. Pierwsza to konkurs plastyczny, na który wpłynęło 85 prac, które stworzyło 93 uczniów. W tym roku jego temat brzmiał „Świat przez różowe okulary”. Od 5 maja w wieży ratuszowej w Świdnicy będzie czynna wystawa pokonkursowa wszystkich prac plastycznych. Wstęp jest wolny.

Kolejny to konkurs recytatorski, w którym 33 uczniów prezentowało wiersze Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy.

Z kolei w zabawach sportowych ,,Bez barier – Razem możemy więcej” liczyła się współpraca, pomoc w pokonywaniu trudności oraz symulujące sytuacje, na które napotykają dzieci niewidome. Szkoły reprezentowały drużyny 6 – osobowe.

Ostatnią kategorią był konkurs charytatywny, w którym każda ze szkół biorących udział w tej akcji we własnym zakresie zbierała fundusze na pomoc dzieciom zrzeszonym w Świdnickim Kole Związku Niewidomych.

Zbierali pieniądze na szczytny cel

W ostatniej kategorii udział wzięły wszystkie szkoły. Udało się zebrać aż 5547,96 złotych. Najwięcej zebrała Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka”. Uczniowie z różnych akcji wewnątrzszkolnych tj. kiermasz książek używanych, pchli targ, loteria fantowa, sprzedaż frytek i ciast pieczonych przez uczniów, rodziców, ale także nauczycieli i innych pracowników szkoły, zgromadzili aż 1637,60 złotych. – W naszej szkole aktualnie uczy się 176 uczniów, czyli w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi to prawie 10 złotych od każdego z nich – dodaje wicedyrektor.

W nagrodę społeczność szkolna otrzymała Statuetkę Hilary 2016 zaprojektowaną i bezpłatnie przekazaną organizatorom przez świdnickich artystów plastyków pp. Magdalenę i Andrzeja Kucharskich.

Poszczególne szkoły też zebrały pokaźne sumy. Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy uzbierała 1030 złotych, Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy – 857 złotych, Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy – 827,20 złotych, Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy – 701,01 złotych, NKSP Caritas Diecezji Świdnickiej – 220 złotych, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy -140 złotych, a Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy – 135,15 złotych.

Podczas gali symboliczny czek odebrał Stanisław Czernik, prezes świdnickiego koła Związku Niewidomych, który serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom, wspierającym tę charytatywną akcję i obiecał, że wszystkie pieniądze zostaną wykorzystane na turnusy rehabilitacyjne dla niewidomych i niedowidzących dzieci.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

 • relacja i zdjęcia z tej imprezy w poniedziałkowym papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

 

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH KONKURSÓW:

*Konkurs plastyczny ,,Świat w różowych okularach”

Nagrody otrzymują:

 1. ARCZYKOWSKI TYMOTEUSZ SP 1

 2. PRZYSTUPA OLIWIER i KLAUDIA RŻANY SP 4

 3. MARCINIAK MARCELINA SP 6

 4. PRACA ZBIOROWA- LIDER GORSKA MAJA SP 6

 5. OWSIANKA MILENA SP 8

 6. KUBA SZEWCZYK SP 315

 7. SARA MAJCHRZAK NKSP CARITAS DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ im. Księdza prałata Dionizego Barana

 8. AGATA BARAŃSKA NSP ŚSO „BLIZEJ DZIECKA”

Wyróżnienia otrzymują:

 1. BŁASIK MAGDALENA SP 105

 2. BUTMANKIEWICZ PIOTR SP 4

 3. PRACA ZBIOROWA – LIDER HANNA GODULA SP 6

 4. GŁOWACKA KAROLINA SP 8

 5. WĄSIK GABRIELA SP 315

 6. SZCZEBAK SANDRA SP 315

 7. STUDZIŃSKA WIKTORIA NKSP CARITAS DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ

 8. MARCHLEWICZ AMELIA i SKRZYPKOWSKI WIKTOR NSP ŚSO „BLIZEJ DZIECKA”

*Konkurs Recytatorski

Nagrody otrzymali:

 1. MAJA KAŁAMARZ SP 6

 2. MAŁGORZATA NAWROCKA NSP ŚSO „BLIŻEJ DZIECKA”

 3. MAKSYMILIAN KRYJAK SP 8

 4. OLIWIA BARCIK SP 315

 5. DOMINIK MORAWSKI NKSP CARITAS DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ

 6. MAKSYMILIAN GOŁĄB SP 8

 7. KAROLINA SKÓRSKA SP 6

 8. NINA ZĄBKIEWICZ SP 8

*Konkurs Sportowy

I MIEJSCE – SP 1

II MIEJSCE – SP 6

III MIEJSCE – SP 8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *