Polsko-niemieckie warsztaty w Morawie [FOTO]

W listopadzie uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum w Świdnicy wraz opiekunkami i Międzynarodowej Szkoły im. Nelsona Mandeli z Berlina pracowali nad projektem „Nasza natura”. Było to już czwarte spotkanie młodzieży z koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej w Berlinie.

Językiem komunikacji jest język angielski, którym posługują się wszyscy uczestnicy. Pałac Morawa, ze swoimi przestronnymi pomieszczeniami i  wyposażeniem, fascynującą historią i  otaczającą przyrodą jest idealnym miejscem dla projektów międzykulturowych .

W tym roku 24 uczniów ze Świdnicy i 17 uczniów z Berlina pracowało nad tematem „Nasza natura”, rozumianym z  jednej strony jako kontrastujące ze sobą emocje (ludzka natura), a z drugiej strony zestawienie kontrastujących elementów sztuki, czyli przedmiotów wykonanych przez człowieka z materiałem naturalnym.

Podczas pierwszego wieczoru uczniowie w czasie różnorodnych zabaw i gier integracyjnych mieli okazję się poznać, aby potem podczas 5 dniowego pobytu w grupach polsko-niemieckich pracować  nad scenami teatralnymi  i pracami plastycznymi tworzonymi  ze znalezisk (surowce wtórne, elementy przyrody ożywionej). Podczas wizyty w szkole partnerskiej  w Świdnicy uczniowie zmierzyli się grą quizową testującą wiedzę o przyrodzie.

Jedną z form integracji młodzieży były wspólne prace społeczne na terenie Pałacu w Morawie. Uczniowie porządkowali park, wykonywali maski karnawałowe dla przedszkolaków, piekli ciasteczka, porządkowali zasoby biblioteki pałacowej, przygotowywali grę towarzyską oraz wspólne ognisko. Ciekawym punktem program było spotkanie z świadkiem historii Melittą Sallai, dawną właścicielką pałacu.

Mamy nadzieję spotkać się wkrótce w tym magicznym miejscu – mówią opiekunowie: Sylwia Lubieniecka, nauczyciel języka angielskiego oraz Katarzyna Bajcar, nauczyciel języka niemieckiego.

(opr., źr.: Szkoła Społeczna w Świdnicy)

[Best_Wordpress_Gallery id=”40″ gal_title=”Polsko-niemieckie warsztaty w Morawie”]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *