Z Donbasu do Świdnicy

umswidnica

umswidnicaWładze Świdnicy chcą, aby w mieście zamieszkała jedna z polskich rodzin ewakuowanych z ogarniętego wojną rejonu Donbas na Ukrainie. Będzie czekało na nią mieszkanie i pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

 

Władze Świdnicy chcą, aby w mieście zamieszkała jedna z polskich rodzin ewakuowanych z ogarniętego wojną rejonu Donbas na Ukrainie. Będzie czekało na nią mieszkanie i pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

– Zgłosiliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych chęć udzielenia pomocy polskiej rodzinie ewakuowanej z Donbasu. Myślę, że Świdnica, mimo trudnej sytuacji mieszkaniowej, może dać dobry przykład innym gminom w naszym regionie – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. umswidnica

Świdnica nie pierwszy raz przyjmuje rodziny repatriantów z terenów byłego ZSRR, umożliwiając im stały pobyt i normalne życie. Pierwszych repatriantów Świdnica przyjęła w 1997 r. Od tego czasu w mieście zamieszkały w sumie 24 osoby z Kazachstanu.

Na razie nie wiadomo, kto zamieszka w Świdnicy. MSW najpóźniej do końca stycznia poinformuje dla kogo Świdnica będzie mogła stać się nowym domem.

Władze miasta chcą szczególną opieką otoczyć dzieci. – Świdnica ma tytuł Stolicy Dziecięcych Marzeń, więc mamy szczególną powinność, by nieść pomoc potrzebującymtłumaczy prezydent. Pomysł z wielką życzliwością odebrał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który odpowiedział na apel prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, stwierdzając: – Jestem przekonany, że Miasto Świdnica, które dumnie nosi miano Stolicy Dziecięcych Marzeń, jest miejscem wyjątkowym i bez wątpienia sprostałoby temu zadaniu. Dzieci i ich rodziny przybyłe z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym potrzebują nie tylko zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych i socjalno-bytowych, ale również wsparcia psychologicznego, edukacyjnego i medycznego. Nade wszystko potrzebują zrozumienia, empatii i wsparcia naszych rodaków oraz ciepłego i życzliwego przyjęcia. Świdnica to miejsce, które może nie tylko zabezpieczyć niezbędne potrzeby materialne i godnie przyjąć rodzinę, ale przede wszystkim Świdniczanie to wspaniali ludzie, którzy pozwolą potrzebującym dobrze poczuć się w swoim nowym środowisku.

Pomoc w adaptacji dzieci w mieście oraz pokonaniu barier językowych zaoferowało SPDC Serce.

{fcomment}

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *