Pokojowy Orszak Trzech Króli (FOTO/VIDEO)

Mieszkańcom Świdnicy nie przeszkadzał ani mróz ani opady śniegu.  Całe rodziny szły w koronach na głowie, ze śpiewnikami w rękach i z radością w sercu. W tym roku było wyjątkowo – słowa franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro” towarzyszyły Orszakowi Trzech Króli. Uczestnicy pochodu śpiewali kolędy i skandowali powitalne hasła na rzecz narodzonego dzieciąteczka!

orszak-trzech-kroli-2017-bfg-57

Korowód kolorowych jasełek odbył się tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia i w Świdnicy wyruszył o godzinie 14.00 spod katedry, a następnie przeszedł ulicami Długą, Wrocławską, 1 Maja i placem św. Małgorzaty. W dwóch miejscach odbyły się pokojowe jasełka przygotowane m.in. przez Młodzieżowy Dom Kultury. Były anioły, kuszenie Adama i Ewy oraz sceny obrazujące stworzenie świata, ale zabrakło diabłów. Organizatorzy w tym roku celowo z nich zrezygnowali ze względu na pokojowe hasła, które ich zdaniem nie pasują do postaci z widłami i rogami.

orszak-trzech-kroli-2017-bfg-91

Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli nie zabrakło akcentów międzynarodowych. W Trzech Króli wcielili się: ciemnoskóry Olushola Onapitan przybywający z południa, z dalekiej Nigerii, urodzony w Turynsku na terenie Rosji Vadim Korenewski oraz Robert Kaśków, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Z kolei Orszakową Świętą Rodziną byli Olenka i Mikołaj Kalkis z Ukrainy.

Ze sceny ustawionej w Rynku głos zabrał biskup świdnicki Ignacy Dec, który pobłogosławił wszystkich, którzy mimo mrozu zdecydowali się wyjść ze swoich domów i włączyć się do pokojowego Orszaku Trzech Króli. – Życzę Wam, aby przesłanie zawarte we franciszkańskim zawołaniu „Pokój i dobro” stało się codzienną dewizą nas wszystkich. Oby każdy stał się w swoim środowisku narzędziem pokoju, a tym samym powiększał przestrzeń dobra wokół siebie – mówił.

Uczestników pozdrowili również biskup Waldemar Pytel oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. W pochodzie wziął także udział poseł Wojciech Murdzek.

orszak-trzech-kroli-2017-bfg-51

Całe przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Małżeństwo Rodzina przy dużym wsparciu rozmaitych instytucji, m.in. Świdnickiego Ośrodka Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, Hufca ZHP Świdnica oraz świdnickich szkół, w szczególności Szkoły Podstawowej nr 6, I LO, Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Na Orszaku obecnie były również  świdnickie parafie. Oczywiście nie zawiodły też lokalne media.

orszak-trzech-kroli-2017-bfg-17

Jasełka zakończyły się modlitwą i wspólnym kolędowaniem. Dla uczestników przygotowano niespodziankę w postaci gorącego barszczyku.

https://www.youtube.com/watch?v=XTlqjWNjUiQ

Różnobarwne korowody odbyły się w całej Polsce, w powiecie świdnickim Orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Strzegomia i Świebodzic. Celem jasełek jest pokazywanie, że uroczystość Objawienia Pańskiego to przede wszystkim święto rodzin. Liczy się wspólne kolędowanie, zabawa, ale przede wszystkim chodzi o to, aby pokłonić się Jezusowi.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec, video Mariusz Ordyniec

Wiadomości Świdnickie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *