Podróż do źródeł

ciemnia bolko

ciemnia bolkoW czasach przesytu łatwą i szybką fotografią cyfrową, analogowe techniki fotograficzne przeżywają prawdziwy renesans. Unikalną możliwość nawiązania intymnego kontaktu z tworzonym dziełem mają od kilku tygodni także świdniczanie. W Klubie Bolko powstała ciemnia fotograficzna dla mieszkańców, w której odbywają się różne ciekawe warsztaty.

W czasach przesytu łatwą i szybką fotografią cyfrową, analogowe techniki fotograficzne przeżywają prawdziwy renesans. Unikalną możliwość nawiązania intymnego kontaktu z tworzonym dziełem mają od kilku tygodni także świdniczanie. W Klubie Bolko powstała ciemnia fotograficzna dla mieszkańców, w której odbywają się różne ciekawe warsztaty.

ciemnia bolko

Uroczyste otwarte pracowni fotograficznej odbyło się 11 marca. Jej inicjatorami są świdniczanie Paweł Buczma i Piotr Kulej. Przywrócili oni do łask dawną pracownię znajdującą się w Klubie Bolko i własnym nakładem pracy oraz pieniędzy przy współudziale Świdnickiego Ośrodka Kultury sprawili, że opuszczony obiekt doczekał się rewitalizacji. – Kiedyś już była w Świdnicy ciemnia, ale potem temat ucichł. Wpadliśmy na pomysł, żeby coś takiego znowu powstało i udało się! – mówi Paweł Buczma, współtwórca Świdnickiej Fotografii Niezależnej, który razem z Piotrem Kulejem prowadzi fotograficzne warsztaty. – Interesujemy się fotografią od lat, a wiedzę czerpiemy z doświadczenia i z książek. Dużo czytamy – wyjaśnia.

W ciemni odbywają się bezpłatne warsztaty dla wszystkich miłośników fotografii analogowej. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w środę, 25 marca. Przyszło kilkanaście osób w różnym wieku, młodych i starszych. Tematem przewodnim była luksografia. To metoda otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości. – W fotografii analogowej tkwi tajemnica, chodzi o emocje, a takie zdjęcia wywołane w tradycyjnej ciemni noszą indywidualne piękno – mówi świdniczanin Maciej, pasjonat fotografii. – To świetna inicjatywa. Jestem pełen podziwu dla takich działań. Brawa dla inicjatorów!

Warsztaty odbywają się co dwa tygodnie w środy od godz. 18.00 do 21.00. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 8 kwietnia. – Tym razem tematem realizowanym będzie samowywoływanie kliszy i robienie odbitek – informuje prowadzący spotkanie Paweł Buczma. – Zapraszamy wszystkich fotografujących, zarówno dorosłych jak i młodych ludzi chętnych do poeksperymentowania z fotografią analogową.

Więcej informacji o inicjatywie „Project Darkroom” znajduje się na Facebooku na fanpage’u Świdnica Fotografia Niezależna.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 13. z 30 marca 2015 r. w „Wiadomościach Świdnickich”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *