Pod dyktando Niemców

Niemcy zmiażdżyli rywali w Pucharze Narodów, dobre występy Polaków w niższych konkursach

Niemiecka drużyna z ponad 67 punktową przewagą zostawiła daleko w tyle wszystkich rywali w Pucharze Narodów. Po ostatniej, niedzielnej próbie skoków w triatlonie jeździeckim na hipodromie w Morawie na drugą pozycję awansowali Brytyjczycy, zamieniając się miejscami ze Szwedami. Czwarty team to Włosi, piąty Holendrzy.

Polacy po przejeździe Mateusza Kiempy na Ambrozjo J z dwoma zrzutkami oraz Mariusza Kleniuka na Winonie z jednym błędem, zajęli w Pucharze ostatnie, szóste miejsce. Niestety po sobotniej dyskwalifikacji na krosie trzeciego w teamie, w zmaganiach drużynowych zostało tylko dwóch Polaków, więc do ich wyniku doliczyć trzeba było dotkliwe 1.000 punktów karnych.

Niemiecka dominacja widoczna była także w klasyfikacji indywidualnej tego najważniejszego, trzygwiazdkowego konkursu, gdzie trzy pierwsze miejsca zajęli nasi zachodni sąsiedzi.  Niemcy nie ustrzegli się pojedynczych błędów na wymagającym parkurze. Trzeba jednak pamiętać, że dzień wcześniej konie w tym konkursie przegalopowały cztery kilometry oddając ponad 30 skoków przez solidne przeszkody. W niedzielę musiały wykazać się skocznością nad spadającymi po jednym stuknięciu drągami. Z jedną zrzutką pierwsze miejsce utrzymał prowadzący od ujeżdżenia Kai Ruder na Colani Sunrise, pomimo dwóch błędów drugi był Andreas Dibowski i FRH Butts Avedon, a trzeci Falk Filip Finn Westerich na FBW Gina K. W klasyfikacji indywidualnej polska para Mariusz Kleniuk i Winona zajęła 10. miejsce.

W niedzielne słoneczne przedpołudnie rozegrany został także konkurs CCI 3*, podczas którego zawodnicy zdobywali kwalifikacje do Mistrzostw Europy WKKW Seniorów, które w tym roku odbędą się w sierpniu w Strzegomiu. Na czysto parkur pokonała doświadczona Belgijka Karin Donckers na Fletcha van’t Verahof, utrzymując prowadzenie uzyskane po próbie terenowej.

W konkursie CCI 2* po bezbłędnym i w normie czasu przejechanym parkurze na prowadzenie wysunęła się Finka Sanna Siltakorpi i Bofey Click, gdyż dwie zrzutki pozbawiły zwycięstwa prowadzącą po krosie Holenderkę Alice Naber-Lozeman na koniu ACSI Zamzam. Z dwoma zrzutkami na trzecią pozycję spadł Paweł Spisak i Admirał. Dobre 10. miejsce zanotował także młody jeździec Michał Hycki na Moonshine.

W CCI 1*ostatecznie zwyciężył Czech Miloslav Prihoda na Ferreolus Lat. Błędów na parkurze nie ustrzegła się Julia Gillmaier na koniu Quinton 14, prowadząca po crossie. Zrzutki zepchnęły ją na szóste miejsce, ale polska juniorka podczas tych zawodów zdobyła kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW w Irlandii.

6. Polacy: 1.185,50 pkt

Kolejna impreza w Strzegomiu to Mistrzostwa Europy Seniorów WKKW (17-20.08.2017)