Aktualności, Kultura, Polecamy, Świdnica

Poczytaj Wyspiańskiego

 

Kolejny raz Świdnica uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która jest organizowana przez Prezydenta RP. Tym razem świdniczanie będą mieli okazję czytać fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na wydarzenie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

Przypomnijmy, że akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 – „Lalki” Bolesława Prusa, a rok temu „Quo Vadis” również Henryka Sienkiewicza.

Teraz świdniczanie będą czytali „Wesele”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas głosowania w internecie. Do wyboru były cztery utwory. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Na wielkie narodowe czytania zaprasza para prezydencka.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda również zachęca do wzięcia udziału w akcji. – Zapraszam na Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w sobotę, 2 września – powiedziała w oficjalnym nagraniu.

W poprzednich latach w Świdnicy lektury czytali włodarze miasta, radni, dyrektorzy szkół i placówek miejskich oraz zaproszeni goście. Na Narodowe Czytanie 2017 zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. – Jeśli chcesz się zmierzyć z tekstem Stanisława Wyspiańskiego zgłoś się do nas. Spośród zgłoszonych Czytelników, wybierzemy dwóch, którzy odczytają fragmenty wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Zgłoszenia przyjmowane są w każdym z działów biblioteki – zachęcają organizatorzy.

Wielkie czytanie rozpocznie się 2 września o godz. 11.00 na skwerze z dzikami przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy.

Jak czytamy na plakacie wydarzenia, oprócz czytania, zaplanowano występ Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego KRĄG, który zatańczy Poloneza z zaakcentowaniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Z kolei dla najmłodszych przewidziane jest robienie wianków i tzw. chochołów z siana otrzymanego od zaprzyjaźnionych gospodarstw.

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania uczestnicy będą mogli także skorzystać z okolicznościowej pieczęci i złożyć na swoich egzemplarzach „Wesela” pamiątkowy stempel. 

Szczegóły na plakacie poniżej.

(BFG)

30 sierpnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *