Poczytaj Wyspiańskiego

 

Kolejny raz Świdnica uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która jest organizowana przez Prezydenta RP. Tym razem świdniczanie będą mieli okazję czytać fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na wydarzenie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

Przypomnijmy, że akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 – „Lalki” Bolesława Prusa, a rok temu „Quo Vadis” również Henryka Sienkiewicza.

Teraz świdniczanie będą czytali „Wesele”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas głosowania w internecie. Do wyboru były cztery utwory. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Na wielkie narodowe czytania zaprasza para prezydencka.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda również zachęca do wzięcia udziału w akcji. – Zapraszam na Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w sobotę, 2 września – powiedziała w oficjalnym nagraniu.

W poprzednich latach w Świdnicy lektury czytali włodarze miasta, radni, dyrektorzy szkół i placówek miejskich oraz zaproszeni goście. Na Narodowe Czytanie 2017 zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. – Jeśli chcesz się zmierzyć z tekstem Stanisława Wyspiańskiego zgłoś się do nas. Spośród zgłoszonych Czytelników, wybierzemy dwóch, którzy odczytają fragmenty wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Zgłoszenia przyjmowane są w każdym z działów biblioteki – zachęcają organizatorzy.

Wielkie czytanie rozpocznie się 2 września o godz. 11.00 na skwerze z dzikami przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy.

Jak czytamy na plakacie wydarzenia, oprócz czytania, zaplanowano występ Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego KRĄG, który zatańczy Poloneza z zaakcentowaniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Z kolei dla najmłodszych przewidziane jest robienie wianków i tzw. chochołów z siana otrzymanego od zaprzyjaźnionych gospodarstw.

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania uczestnicy będą mogli także skorzystać z okolicznościowej pieczęci i złożyć na swoich egzemplarzach „Wesela” pamiątkowy stempel. 

Szczegóły na plakacie poniżej.

(BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *