Po sesji. Świdnica stara się o inwestora, pierwszy krok do referendum ws. likwidacji SM

Pierwsza powakacyjna sesja świdnickich rajców obfitowała w wiele ciekawych tematów…

 

Pierwsza powakacyjna sesja świdnickich rajców obfitowała w wiele ciekawych tematów…

Gra idzie nawet o 400 nowych miejsc pracy. Z tego powodu władze Świdnicy chcą możliwie jak najszybciej przygotować się do dużej inwestycji drogowej na terenie miasta i gminy Świdnica. Na piątkowej sesji Rady Miejskiej przyjęto do porządku i przegłosowano dwie uchwały w tej sprawie.Chodzi o inwestora branży motoryzacyjnej, który wybiera lokalizację dla swojej fabryki. Oprócz Świdnicy interesuje się Nysą. – 2 września mamy zaplanowane spotkanie z inwestorem, natomiast do 20 września oczekuje on na konkretne informacje dotyczące terenu i połączeń komunikacyjnych – tłumaczyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

 

Na ewentualnego inwestora czeka działka o powierzchni 16 ha na świdnickiej podstrefie WSSE Invest Park, w rejonie ulic Kopernika, Przemysłowej i Metalowców. Do działki potrzebny jest dojazd, ale aż 80 proc. terenu, gdzie miałaby przebiegać droga jest własnością gminy Świdnica. Dlatego radni musieli wyrazić zgodę na przejęcie zadania budowy od gminy wiejskiej, która obecnie nie ma w planach przeprowadzania tej inwestycji. – Koszt kompletnej inwestycji drogowej powinien się zamknąć kwotą 4 milionów złotych, przy czym nakłady poniesione na odcinek drogi w obszarze gminy Świdnica, w tym na przebudowę przejazdu kolejowego nie powinien przekroczyć 3,5 mln zł – uważa Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Symboliczne opłaty za Centrum Przesiadkowe

10 groszy za każde zatrzymanie się pojazdu zapłacą przewoźnicy korzystający z Centrum Przesiadkowego, które uruchomione zostanie 1 września. To niemal najniższa stawka, jaką mogły zaproponować władze miasta. Maksymalna to złotówka. Niskie opłaty mają ożywić Centrum Przesiadkowe. – Przy tym nasileniu ruchu jaki przewidujemy wysokość opłat w skali roku, jaka będzie wniesiona przez przewoźników to ok. 17 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie dworca, przy czym ta kwota ich oczywiście nie pokryje – mówił zastępca prezydenta Marek Suwalski.

Radny Dariusz Sienko zwracał uwagę, że jednakowa cena postoju dyskryminuje przewoźników z mniejszym taborem. Posiłkował się przy tym stwarzającym precedens wyrokiem łódzkiego sądu, ale większość radnych nie podzieliła jego obaw, podkreślając, że proponowane stawki są symboliczne.

Pokłócili się oświetlenie

W punkcie obrad dotyczącym zmian w budżecie najwięcej emocji wzbudziło przesunięcie 80 tys. zł. zaplanowanych na oświetlenie ulicy Kopernika na podobną inwestycję przy ulicy Bora Komorowskiego. Radni z Zarzecza – Sienko i Zofia Skowrońska-Wiśniewska byli zaniepokojeni taką propozycją i dopiero oświadczenie prezydentów, że zaplanowana na ten rok dokumentacja została wykonana, a 80 tysięcy udało się zaoszczędzić i stąd pomysł, żeby wykonać kolejną inwestycję, nieco uspokoiła sytuację. Nieco, bo pomimo sprzeciwu przewodniczącego rady i radcy prawnego, radni chcieli doprowadzić do zmiany zapisów, wkraczając tym samym w uprawnienia prezydent, która takiej zmiany nie rekomendowała. – Trzeba będzie radnym zrobić szkolenia ze znajomości prawa – grzmiał przewodniczący Jan Dzięcielski. Na sali przypominano jednak, że podczas jednej z poprzednich kadencji radni podobnie się zagalopowali i przyjęta wówczas zmiana nie mogła zostać zrealizowana przez prezydenta Wojciecha Murdzka.

Ostatecznie zagłosowano „nad wolą” pozostawienia pieniędzy przy inwestycji z Kopernika, ale większość radnych była przeciwna.

Co jeszcze?

Podczas piątkowych obrad radni między innymi zadecydowali także o podziale dodatkowych 350 tysięcy złotych na renowację świdnickich zabytków. Największa kwota – blisko 85 tys. zł. zostanie przeznaczona na konserwację malowidła na północnej ścianie Katedry. Wybrano również skład komisji, która zajmie się weryfikacją podpisów złożonych pod petycją o zwołanie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Pod przewodnictwem Alberta Gaszyńskiego pracować nad tym będą: Marek Marczewski, Mariusz Kuc, Ewa Wawrzyniak i Krzysztof Lewandowski.

(ram)

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *