Płatna strefa się powiększy?

strzegom strefa

strzegom strefaMieszkańcy Strzegomia prawdopodobnie będą musieli płacić za parkowanie w szerszym niż dotąd obszarze centrum.Burmistrz Strzegomia przedstawił propozycję poszerzenia strefy płatnego parkowania. Póki co jest to jedynie pomysł, nad którym radni pochylą się w maju lub czerwcu.

Mieszkańcy Strzegomia prawdopodobnie będą musieli płacić za parkowanie w szerszym niż dotąd obszarze centrum.Burmistrz Strzegomia przedstawił propozycję poszerzenia strefy płatnego parkowania. Póki co jest to jedynie pomysł, nad którym radni pochylą się w maju lub czerwcu.

strzegom strefa

Które ulice dodatkowo?

Ideę mówiącą o włączeniu w płatną strefę dodatkowych trzech ulic i fragmentów kolejnych dwóch, przybliżono lokalnym przedsiębiorcom. Na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu 30 marca, burmistrz Zbigniew Suchyta oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi Ewelina Kowalska, rozmawiali na ten temat z przedstawicielami Stowarzyszenia Kupców Zielonego Rynku oraz z radnymi Ryszardem Żmijewskim i Robertem Ślązakiem. Zgodnie z zamierzeniami, strefa miałaby zostać poszerzona o ulice: Świdnicką, Bohaterów Getta, Paderewskiego od Rynku do Bankowej, Krótką od Rynku do Kamiennej oraz Dąbrowskiego.

Pod ścisłą obserwacją

Przedsiębiorcy przedstawili swoje wątpliwości związane z poszerzeniem strefy, ale burmistrz zapewnił, że przez pierwsze pół roku po wprowadzeniu zmian, funkcjonowanie strefy w takim charakterze będzie dokładnie obserwowane. W razie ewentualnych niedogodności zostaną podjęte stosowane działania.

Wiem, że po otwarciu ulicy Dąbrowskiego doszło tam do znacznego ożywienia. Płatne parkingi funkcjonują na całym świecie i to jest już standard – mówił burmistrz, który zapewnił również, że proponowane zmiany nie wpłyną negatywnie na kwestię dostarczania towarów przez dostawców do sklepikarzy.

W trakcie rozmowy pojawił się również temat parkowania na podwórzach przez osoby spoza gminy Strzegom. To powoduje, że mieszkańcy nie mają gdzie parkować swoich samochodów.

Tego typu przypadki będą zgłaszane na policję, która będzie nakładać kary na kierowców. Jest wystarczająco dużo miejsc do parkowania w mieście – wyjaśnił burmistrz.

Kiedy zmiany?

Nowy parkomat docelowo miałby zostać usytuowany na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Czerwonego Krzyża. Ewelina Kowalska wyjaśniła uczestnikom spotkania, jakie stawki obowiązują w strefie i tłumaczyła, że nikt nie jest zwolniony z opłat za parkowanie. Zapewniła również, że rozszerzenie strefy nie będzie wiązało się w żaden sposób z podniesieniem stawek.

Projekt uchwały mówiący o zmianach w SPP trafił już do Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Starostwo na zaopiniowanie dokumentu ma 30 dni.

– Głosowanie nad uchwałą nastąpi zatem na sesji rady miejskiej najwcześniej w maju lub czerwcu – wyjaśnia Małgorzata Kus-Pożoga z odpowiedzialnego za kontakt z mediami Wydziału Kultury, Sportu i Promocji.

Napisz do autora: marlenamech@swidnickie.pl

Ile płacą za parking w Strzegomiu?

W strefie płatnego parkowania w Strzegomiu są pobierane opłaty:

– za czas parkowania do 30 min. – 0,50 zł

– za czas parkowania do 1 godz. – 1,00 zł

– za drugą godzinę parkowania – 1,20 zł

– za trzecią godzinę parkowania – 1,40 zł

– za czwartą godzinę parkowania i za kolejne godziny parkowania – 1,00 zł

Opłaty obowiązują w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty w godzinach od 9.00 do 14.00.
Opłaty za czas parkowania uiszcza się przez wykupienie biletu parkingowego lub abonamentu miesięcznego, półrocznego, rocznego dla kierowców taksówek oraz rocznego dla mieszkańca strefy płatnego parkowania.
Abonamenty można wykupić w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, Rynek 38 w Wydziale Obsługi Interesanta.

Wysokość abonamentu:

– abonament miesięczny – 80,00 zł

– abonament półroczny – 250,00 zł

– abonament roczny – 450,00 zł

– abonament roczny dla kierowców taksówek – 30,00 zł

– abonament roczny dla mieszkańca strefy płatnego parkowania – 30,00 zł

Z opłat zwolnieni są kierujący oznakowanymi pojazdami służb obsługi miasta: Pogotowia Gazowego, Pogotowia Energetycznego, Pogotowia Ciepłowniczego, Pogotowia Wodno – Kanalizacyjnego, Straży Miejskiej Gminy Strzegom; kierujący pojazdami stanowiącymi własność Gminy Strzegom; kierujący pojazdami jednośladowymi; oznakowanymi konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu osób niepełnosprawnych oraz zaopatrzonymi w kartę parkingową wydaną przez starostę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *