Place zabaw i chodniki. Budżet Obywatelski rozstrzygnięty

Świdniczanie zdecydowali, które projekty ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczna edycja przyniosła wzrost frekwencji o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W urnach, za pośrednictwem internetu lub korespondencyjnie swój głos oddało 4932 osoby, co stanowi  10,4% uprawnionych do głosowania.

Konsultacje społeczne, jakim jest budżet obywatelski, po raz kolejny pokazały nam czego mieszkańcy Świdnicy oczekują w swoim najbliższym otoczeniu. Decyzja o zmianach w regulaminie i rezygnacja z projektów ogólnomiejskich, pomimo negatywnych ocen niektórych środowisk, jak widać była słuszna. Świadczy o tym wzrost frekwencji w głosowaniu w porównaniu z rokiem ubiegłym, co napawa optymizmem. Widać, że mieszkańcy chętniej angażują się w projekty w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Cały czas pracujemy nad formułą budżetu obywatelskiego, aby udział świdniczan w głosowaniu był coraz większy – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent miasta .

Po podliczeniu wszystkich głosów oraz ich weryfikacji zwycięskimi projektami czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego są:

  1. Okręg I – Centrum

Rewitalizacja placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 4 – 670 głosów (kwota: 250 000 zł)

  1. Okręg II – Śródmieście

Przebudowa placu zabaw w Przedszkolu Miejskim Nr 6 – 266 głosów (kwota: 200 000 zł)

  1. Okręg III – Osiedle Młodych Południe

Remont najbardziej zniszczonych chodników miejskich przy ulicach: Ignacego Prądzyńskiego, gen. Jarosława Dąbrowskiego, Karola Marcinkowskiego, Emilii Plater, Jana Riedla, Walerego Wróblewskiego, Ludwika Waryńskiego, Placu Józefa Piłsudskiego – 123 głosy (kwota: 160 000 zł)

  1. Okręg IV – Osiedle Młodych Północ

Remont najbardziej zniszczonych chodników miejskich w dzielnicy – 66 głosów (kwota: 224 000 zł)

  1. Okręg V – Osiedle Zawiszów

Budowa boiska środowiskowego do gier zespołowych – teren zlokalizowany za pawilonem ”Czerwona Torebka” – 134 głosy (kwota: 144 000 zł)

  1. Okręg VI – Dzielnica Kolonia

Ogrodzenie placu zabaw przy ul. Willowej/Szarych Szeregów wraz z montażem ławek, tablicy informacyjnej oraz koszy ulicznych na odpady – 8 głosów (kwota: 32 000 zł)

  1. Okręg VII – Osiedle Zarzecze

Strefa Aktywnego Wypoczynku przy Szkole Podstawowej Nr 6 – siłownia zewnętrzna, StreetWorkout – 200 głosów (kwota: 208 000 zł)

  1. Okręg VIII – Dzielnica Południowa

Zatoka Kraszowice – Wielopokoleniowe Centrum Integracyjno- Sportowe – 486 głosów (kwota: 96 000 zł)

  1. Okręg IX – Dzielnica Zachodnia

Plac zabaw dla dzieci – róg ulic Marii Skłodowskiej-Curie z gen. Tadeusza Bora Komorowskiego – 272 głosy (kwota: 140 000 zł)

Dzielnicą, która uzyskała największą frekwencję jest Południowa, gdzie swój głos oddało blisko 35% osób uprawnionych do głosowania. Nagrodą za tak dobry wynik jest dodatkowe 30 000 zł przyznawane przez Prezydent Miasta Świdnicy. Wszystkie zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2018 roku.

Nie oznacza to, że inne, zgłoszone zadania nie będą realizowane. Dla mnie bowiem złożone projekty to wyraz potrzeb świdniczan. W miarę możliwości finansowych będziemy je realizować jako zadania przyszłych budżetów – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Przypomnieć należy, że w latach 2013-2017 wykonano już ponad 150 różnych inwestycji w oparciu o listę zadań budżetu obywatelskiego, na łączną kwotę przekraczającą 50 milionów złotych. Wiele chodników, placów zabaw, skwerów czy też innych obiektów to ważne elementy naszego miejskiego krajobrazu, które wcześniej nie miały szans na realizację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *