Aktualności

Pionierska operacja

tetniakLEGNICA. Po raz pierwszy w legnickim szpitalu przeprowadzono z powodzeniem operację tętniaka mózgu.

Po raz pierwszy w legnickim szpitalu przeprowadzono z powodzeniem operację tętniaka mózgu.

tetniak

Takich zabiegów ma być więcej, podobnie jak operacji guzów mózgu. Pięćdziesięcioletni pacjent trafił na stół operacyjny prosto z domu, gdzie zasłabł i upadł. Lekarze stwierdzili pęknięcie tętniaka tętnicy mózgowej. – Operacja trwała około trzech godzin – mówi Adam Druszcz, ordynator oddziału neurochirurgii legnickiego szpitala. – W tym czasie założyłem pacjentowi jedną specjalną mikroklamrę. Teraz chory przechodzi rehabilitację.

– Czuję się dobrze – mówi pacjent Stanisław Rafałko. – Dzięki szybkiej operacji żyję. Wcześniej nie wiedziałem, że mam tętniaka. W szpitalu zostanę prawdopodobnie jeszcze przez tydzień.

Lekarze oceniają, że w najbliższym czasie niemal całkowicie ustąpią trudności z mową i chodzeniem. Jak podkreśla doktor Druszcz w przypadku pęknięcia tętniaka konieczne jest jak najszybsze przewiezienie chorego do szpitala.

– Musi to nastąpić maksymalnie w ciągu kilkunastu godzin od wypadku – podkreśla ordynator Druszcz. – Nasz oddział dysponuje niezbędnym sprzętem do prowadzenia takich operacji ratujących życie.

 

www.regional.pl

16 marca 2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *