Pies może spacerować po trawniku

– Dlaczego na wielu skwerach i trawnikach są tabliczki zakazujące wyprowadzania na nie psów. Czy to zgodne z prawem? – docieka nasz czytelnik Jerzy, mieszkaniec osiedla Młodych w Świdnicy. Sprawdziliśmy.

 

– Dlaczego na wielu skwerach i trawnikach są tabliczki zakazujące wyprowadzania na nie psów. Czy to zgodne z prawem? – docieka nasz czytelnik Jerzy, mieszkaniec osiedla Młodych w Świdnicy. Sprawdziliśmy.

W swojej dzielnicy pan Jerzy, właściciel małego kundelka, natrafia ta takie zakazy w wielu miejscach. Na przykład przy ulicy Langiewicza, na promenadzie prowadzącej do kościoła przy ulicy Prądzyńskiego. – Jeśli dokładnie się przyjrzeć, takie tabliczki są niemal na każdym podwórku. Tymczasem, z tego co słyszałem, tego typu znaki nie mają mocy obowiązywania.

Wątpliwości czytelnika potwierdza Marek Fiłonowicz, kierownik Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Świdnicy. Rzeczywiście. Takie tabliczki faktycznie nie obowiązują. Oczywiście, osoba wyprowadzająca psa może się do niej dostosować, ale nie może ponieść kary jeśli tego nie zrobi. Władze jednego polskich miast wprowadziły zapis o zakazie wyprowadzania psów do swojego regulaminu utrzymania porządku i czystości, ale Naczelny Sąd Administracyjny uznał to za niezgodne prawem.

Stwarzający precedens wyrok NSA zapadł w marcu tego roku i dotyczy leżącego w naszym województwie Wołowa. Sąd uznał, że zakaz wprowadzania psa w przestrzeń publiczną ogranicza prawa obywatelskie czworonogów.

Wiedza na ten temat nie jest powszechna. Strażnicy miejscy przyznają, że mieszkańcy proszą ich o interwencję w przypadkach łamania faktycznie nieobowiązujących zakazów. – Tłumaczymy ludziom sytuację prawną. Interwencję możemy podjąć jedynie w sytuacji, gdy właściciel nie posprząta po swoim zwierzęciu.

Takich interwencji jest coraz mniej. Wydaje się, że dbałość o estetykę miasta jest coraz większa. – W ostatnim czasie przypominam sobie tylko dwa mandaty dla właścicieli psów – mówi Fiłonowicz i zaznacza, że niemal każdego dnia jeden patrol strażników udaje się w miejsca, gdzie wielu właścicieli wychodzi ze swoimi pupilami na spacer.

(ram)

(fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *