Pamięć o wyklętych (FOTO)

foto 14

foto 14Panny Wyklęte zachwyciły świdniczan wczorajszym występem. Lilu, Kasia Malejonek, zespół Dziewczyny, Marcelina i Kasia Kowalska wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers zaprezentowały zupełnie nową odsłonę powstańczych historii. – Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki mamy dziewczyny z takimi sercami! – mówił Darek Malejonek, współtwórca patriotycznej płyty „Panny Wyklęte”.

Panny Wyklęte zachwyciły świdniczan wczorajszym występem. Lilu, Kasia Malejonek, zespół Dziewczyny, Marcelina i Kasia Kowalska wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers zaprezentowały zupełnie nową odsłonę powstańczych historii. – Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki mamy dziewczyny z takimi sercami! – mówił Darek Malejonek, współtwórca patriotycznej płyty „Panny Wyklęte”.

foto 14

Koncert odbył się wczoraj, 8 maja w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w świdnickim Teatrze Miejskim. – To projekt, który ma pomóc w zdobywaniu wiedzy szczególnie ludziom młodym, ale nie tylko, bo również wiele dorosłych ma braki w tym temacie. Takie mieliśmy szkolnictwo… – przyznał na początku Darek Malejonek. – Teraz przyszedł czas, aby tych ludzi upamiętnić.

Jako pierwsza zaśpiewała Lilu z własną interpretacją „Roty”, która tak spodobała się świdniczanom, że przy intonacji wszyscy obecni stanęli na baczność i zaczęli śpiewać.

Ten projekt jest inny od wszystkich historycznych. Warto zaznaczyć, że dziewczyny same napisały teksty piosenek na podstawie wspomnień, listów i pamiętników – wyjaśnił lider Maleo Reggae Rockers, odpowiedzialny za aranżację muzyczną projektu. Polskie artystki śpiewały o losach działaczy i działaczek polskiego podziemia, o ludziach, którzy po II wojnie światowej nie zakończyli walki, o ich dojrzewaniu, miłości, powstańczych ślubach, walce i śmieci. A wszystko to bez dat i suchych faktów, ale w zupełnie nowej aranżacji, w dodatku w rytm muzyki reggae. Wyśpiewane, a momentami nawet wykrzyczane przejmujące historie zainspirowane losami Żołnierzy Wyklętych.

Podczas muzyczno-historycznej podróży w Świdnicy usłyszeliśmy m.in. takie utwory jak „O mnie zapomnij”, „Prawem wilka” w wykonaniu Marceliny, „Walczek” Lilu czy „Historie zagubione”, które zaśpiewała również Marcelina wspólnie z zespołem Dziewczyny, a o polskich pilotkach, które walczyły w czasie II wojny światowej opowiedziała Kasia Malejonek. Nie zabrakło oczywiście piosenki „Jedna chwila” opowiadającej historię 17-letniej Danuty Siedzikówny „Inki”, która padła ofiarą komunistycznej zbrodni. Premierowo świdniczanie usłyszeli też utwór „Gołębie serce”. Pod koniec na scenę wyszła Kasia Kowalska z piosenką „Wstań i walcz”. Na bis pojawiły się aż cztery utwory. Niezwykle wzruszająca piosenka „Drzewo” w wykonaniu Lilu, „Noc” Darka Melejonka, „Niezłomni” Kasi Kowalskiej oraz po raz drugi zaśpiewany utwór „Tułacze” w wykonaniu Oli i Ani z zespołu Dziewczyny. Podczas wczorajszego wieczoru nie zabrakło owacji na stojąco, wspólnych zdjęć, gratulacji i podziękowań…

Panny Wyklęte „Wygnane” jest wspólnym projektem Fundacji Niepodległości, Darka Malejonka & Maleo Reggae Rockers oraz zaproszonych wokalistek.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150508panny{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *