Oto oni! Poznajcie laureatów 9. „Okiem Młodych”

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych
Świdnica, 12-18 września 2016
Werdykt
Jury Konkursu Głównego
Jury w składzie: Kaja Klimek, Marcin Podolec, Piotr Stasik po obejrzeniu w dniach 16-17 września 2016 roku wszystkich czternastu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego na posiedzeniu w dniu 16 września 2016 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix „Złote Oko” filmowi „Nauka”, reż. Emi Buchwald – bo po prostu jest najlepszy, bo nas najpierw rozbawił, potem przestraszył, a na koniec się wszyscy poryczeliśmy. Siadaj, szóstka!
Nagrodę dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych filmowi „Daniel”, reż. Anastazja Dąbrowska: O plażo, plażo, plażo!
Nagrodę Specjalną Jury filmowi „Więzi”, reż. Zofia Kowalewska – za siłę i charakter – i filmu, i bohaterów.
Wyróżnienie dla filmu „Pół roku Franka W., reż. Katarzyna Warzecha: film – ostrzeżenie.
Werdykt
Jury Konkursu Młodzieżowego
Jury w składzie: Anna Desponds, Małgorzata Kozubek, Rafał Skalski po obejrzeniu w dniach 15 września 2016 roku wszystkich sześciu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Młodzieżowego na posiedzeniu w dniu 16 września 2016 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:
Główną nagrodę filmowi „Nasz dom”, reż. Wiktor Goncerz, Adrian Krzemiński, Kinga Pudełek za szczerość i odwagę. Twórcy podejmując niejednokrotnie poruszany w filmach temat bezdomności, sportretowali swoich bohaterów subtelnie i z czułością.
Wyróżnienie dla filmu „Wykluczeni”, reż. Krzysztof Świderski za bezpretensjonalne uchwycenie uniwersalnego portretu zbiorowości, za bliskość i intymność obserwacji.
Werdykt
Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica
Jury w składzie: Wojciech Czarny, Agata Kopycka, Victoria Ronzat, Gabrysia Rzepka po obejrzeniu w dniach 16-17 września 2016 roku wszystkich czternastu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego na posiedzeniu w dniu 17 września 2016 roku postanowiło nagrodzić następujący film:
„Raz dwa zero”, reżyseria Anna Pawluczuk. Film ukazuje w sposób najbardziej wiarygodny emocje bohaterów. Otwarcie pokazuje realia szkoły artystycznej, jest wzruszający i skłania do myślenia. Bardzo silnie oddziałuje na psychikę odbiorcy.