Oto oni! Poznajcie laureatów 9. „Okiem Młodych”

Podczas wczorajszej ceremonii zamknięcia poznaliśmy laureatów 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. – Bo po prostu jest najlepszy – uzasadniali swój wybór filmu-zdobywcy Grand Prix Jurorzy Konkursu Głównego.

Okiem Młodych 2016_Gala zamknięcia_fot. Artur Ciachowski

Kapituła, w której składzie zasiedli reżyser Piotr Stasik, krytyczka filmowa Kaja Klimek oraz twórca filmowy i laureat ostatniej edycji Festiwalu Marcin Podolec, postanowiła przyznać Grand Prix „Złote Oko” filmowi „Nauka” w reżyserii Emi Buchwald – za to, że najpierw nas rozbawił, potem przestraszył, a na koniec się wszyscy poryczeliśmy. „Nauka” przygląda się grupie czwartoklasistów, którzy muszą nauczyć się na pamięć wiersza Juliana Tuwima. Laureatka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł oraz statuetkę „Złotego Oka” zaprojektowaną przez Magdalenę i Andrzeja Kucharskich.
Okiem Młodych 2016_Emi Buchwald z Grand Prix_fot. Artur Ciachowski
Nagrodę dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych (2500 zł) Jury przyznało filmowi „Daniel” w reżyserii Anastazji Dąbrowskiej, Nagroda Specjalna Jury trafiła natomiast do Zofii Kowalewskiej za film „Więzi” – za siłę i charakter, filmu i bohaterów. Kapituła postanowiła wyróżnić również film „Pół roku Franka W.”Katarzyny Warzechy jako film-ostrzeżenie.
Laureata Nagrody Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica (500 zł) wskazało Jury w składzie: Wojciech Czarny, Agata Kopycka, Victoria Ronzat oraz Gabrysia Rzepka. Został nim film”Raz dwa zero” w reżyserii Anny Pawluczuk. Film ukazuje w sposób najbardziej wiarygodny emocje bohaterów – pisali w uzasadnieniu werdyktu młodzi jurorzy. – Otwarcie pokazuje realia szkoły artystycznej, jest wzruszający i skłania do myślenia. Bardzo silnie oddziałuje na psychikę odbiorcy. Jak co roku swoją nagrodę przyznali także osadzeni w świdnickim Areszcie Śledczym. „Kinematografek”powędrował do Macieja Jankowskiego, autora filmu „Pięknie nam się układa”. Swojego faworyta wskazała i festiwalowa widownia – Nagrodą Publiczności wyróżnione zostały „Więzi” Zofii Kowalewskiej.
W tym roku po raz pierwszy najmłodsi twórcy, amatorzy, którzy nie ukończyli 21 roku życia, zaproszeni zostali do udziału w Konkursie Młodzieżowym. Kuratorka filmowa i edukatorka Anna Desponds, filmoznawczyni Małgorzata Kozubek oraz reżyser Rafał Skalski – Jury Konkursu Młodzieżowego – postanowiło przyznać główną nagrodę „Młode Oko” filmowi „Nasz dom” Wiktora Goncerza, Adriana Krzemińskiego oraz Kingi Pudełek za szczerość i odwagę: twórcy podejmując niejednokrotnie poruszany w filmach temat bezdomności, sportretowali swoich bohaterów subtelnie i z czułością. Kapituła wyróżniła także obraz „Wykluczeni” w reżyserii Krzysztofa Świderskiego za bezpretensjonalne uchwycenie uniwersalnego portretu zbiorowości, za bliskość i intymność obserwacji.
Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo także w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”, na stronie Festiwalu oraz fanpage’u na Facebooku.
Na 9. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych

Świdnica, 12-18 września 2016

Werdykt

Jury Konkursu Głównego

Jury w składzie: Kaja Klimek, Marcin Podolec, Piotr Stasik po obejrzeniu w dniach 16-17 września 2016 roku wszystkich czternastu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego na posiedzeniu w dniu 16 września 2016 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix „Złote Oko” filmowi „Nauka”, reż. Emi Buchwald – bo po prostu jest najlepszy, bo nas najpierw rozbawił, potem przestraszył, a na koniec się wszyscy poryczeliśmy. Siadaj, szóstka!

Nagrodę dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych filmowi „Daniel”, reż. Anastazja Dąbrowska: O plażo, plażo, plażo!

Nagrodę Specjalną Jury filmowi „Więzi”, reż. Zofia Kowalewska – za siłę i charakter – i filmu, i bohaterów.

Wyróżnienie dla filmu „Pół roku Franka W., reż. Katarzyna Warzecha: film – ostrzeżenie.

Werdykt

Jury Konkursu Młodzieżowego

Jury w składzie: Anna Desponds, Małgorzata Kozubek, Rafał Skalski po obejrzeniu w dniach 15 września 2016 roku wszystkich sześciu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Młodzieżowego na posiedzeniu w dniu 16 września 2016 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:

Główną nagrodę filmowi „Nasz dom”, reż. Wiktor Goncerz, Adrian Krzemiński, Kinga Pudełek za szczerość i odwagę. Twórcy podejmując niejednokrotnie poruszany w filmach temat bezdomności, sportretowali swoich bohaterów subtelnie i z czułością.

Wyróżnienie dla filmu „Wykluczeni”, reż. Krzysztof Świderski za bezpretensjonalne uchwycenie uniwersalnego portretu zbiorowości, za bliskość i intymność obserwacji.

Werdykt

Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica

Jury w składzie: Wojciech Czarny, Agata Kopycka, Victoria Ronzat, Gabrysia Rzepka po obejrzeniu w dniach 16-17 września 2016 roku wszystkich czternastu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego na posiedzeniu w dniu 17 września 2016 roku postanowiło nagrodzić następujący film:

Raz dwa zero”, reżyseria Anna Pawluczuk. Film ukazuje w sposób najbardziej wiarygodny emocje bohaterów. Otwarcie pokazuje realia szkoły artystycznej, jest wzruszający i skłania do myślenia. Bardzo silnie oddziałuje na psychikę odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *