Ostatni weekend koncertów organowych

Zapraszamy na najbliższe i ostatnie już koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

organy

Dzisiaj, 22.07.2016, o godz. 19:00, w Kościół Pokoju pw. św. Trójcy w Świdnicy (Plac Pokoju 6) odbędzie się recital organowy w wykonaniu Filipa Presseisena. W programie: improwizacje autorskie, utwory Johanna Sebastiana Bacha oraz Maxa Regera.

W sobotę, 23.07.2016, o godz. 19:00, w Bazylice Mniejszej Najświętszej Maryi Panny w Bardzie (Plac Wolności 5) odbędzie się recital organowy w wykonaniu Filipa Presseisena. W programie: Mendelssohn-Bartholdy, Bach, Liszt oraz autorskie improwizacje.

Filip Presseisen – polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Oprócz tego, wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera.
Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w warsztacie Kristiana Wegscheidera w Dreźnie (Wegscheider Orgelbau Dresden), oraz zakładzie braci Torkildsen w Norwegii (Torkildsen Orgelbyggeri Åsen).
Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät.
Koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa).
Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołem Flores Rosarum.
W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie.

W niedzielę, 24.07.2016, o godz. 16:00, w świebodzickim Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (Ul. Bolesława Prusa 1) będzie miał miejsce koncert kameralny – trąbka solo & duet organowy- w wykonaniu Rafała Czemarmazowicza oraz Zuzanny i Macieja Batorów. W programie: utwory Bacha, Williamsa oraz Vierne’a.
Będzie to ostatnie spotkanie miłośników muzyki organowej, zamykające Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga.

Rafał Czemarmazowicz – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, studiował w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi z całej Polski, m. in. Orkiestrą Symfoniczną NFM we Wrocławiu, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Sinfoniettą Polonią, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Sound Factory Orchestra. Jest trębaczem w orkiestrze Opery Wrocławskiej. Otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Instrumentów Dętych „Etiuda 2009”, jest finalistą III Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2013). Występował z wieloma osobowościami europejskiej i światowej sceny muzycznej, m. in. Jose Carrerasem, Tadeuszem Strugałą, Markiem Pijarowskim, Cheung Chau, Davidem Gimenezem, Mykolą Diadiurą, Jackiem Kaspszykiem, Vladimirem Kiradijevem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Benjaminem Schwartzem. Swoje umiejętności poszerzał na kursach mistrzowskich u czołowych trębaczy Europy i USA, m. in. Johna Hagstroma (Chicago, USA), Alexa Jokipii (Buffalo, USA), Andre Heuvelmana (Rotterdam, Holandia), Reijera Dorresteijna (Erkelenz, Holandia), Andrew Stones’a-Fewinga (Birmingham, Anglia), Adama Rapy (USA), Jose Chafera (Hiszpania). Z powodzeniem koncertował zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Zuzanna Bator urodziła się 13.09.1986 roku. Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa). Jako stypendystka programu „Socrates – Erasmus” studiowała na tej uczelni przez rok w klasie prof. Jona Laukvika. Ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych: I nagroda w 2004 roku we Wrocławiu, II nagroda w 2008 roku w Krakowie, dwa wyróż‡nienia w Poznaniu w 2008 roku. Jest również‡ półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Organowego w 2007 roku w Brnie. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich Guy Boveta, Lorenzo Ghielmiego, Pietera van Dijka i Daniela Rotha. Koncertowała m.in. na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku, w ramach Festiwalu Bachowskiego w Kościele Pokoju w Świdnicy i XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdanńsk 2011 w Bazylice Mariackiej, a także Musik zur Marktzeit w Heilbronn oraz Orgelkonzert am Sonntagnachmittag w Stuttgarcie. Brała udział w międzynarodowym festiwalu Juniores Priores Organorium Seinensis w latach 2008–2011 w Sejnach i na Litwie. Jest stypendystką ministra Kultury i niemieckiej fundacji KAAD. Od pięciu lat mieszka w Świdnicy, gdzie razem z mężem prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, który odbywa się od pięciu lat w Świdnicy. Występują na nim tak znakomici organiści jak Lorenzo Ghielmi czy Bernhard Haas. Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

Maciej Bator urodził się w Kłodzku w 1984 roku. W latach 1997–2004 był organistą kłodzkiego kościoła klasztornego pw. MB Różańcowej. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu (klasa organów prof. Marka Mikonowicza), Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Andrzeja Chorosińskiego) oraz Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie (klasa prof. Jona Laukvika). Był stypendystą programu Erasmus w roku akademickim 2005/2006 w Conservatoire de Musique de Geneve (klasa prof. Vincenta Thevenaza). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak: Julian Gembalski, Edgar Krapp, Olivier Latry, Ludger Lohmann, Wolfgang Zerer, Bine-Katrine Bryndorf, Luca Basilio Ricossa, Jacques van Oortmerssen, William Porter. Laureat nagród i wyr󁿇nień na konkursach organowych w Legnicy (2002, III miejsce) i Rumii (2004, wyróż‡nienie). Występował jako solista i akompaniator w Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Obecnie mieszka w Świdnicy i€“ jest wykładowcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego (gra organowa, teoria, kontrapunkt) oraz rzeczoznawcą organowym. Razem z żoną Zuzanną prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, która zajmuje się organizacją koncertów i międzynarodowych festiwali organowych. Od 2013 roku piastuje funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. Jest także pomysłodawcą i założycielem Akademii Dobrej Muzyki -€“ nowatorskiej szkoły muzycznej dla uczniów w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *