Osiedle Młodych – 50 lat na zdjęciach

 

Startuje plenerowa wystawa. Osiedle Młodych w Świdnicy ma już przeszło 50 lat. Od poniedziałku, 11 kwietnia na ponad 180 fotografiach możemy zobaczyć, jak niegdyś na polach uprawnych i terenach rolniczych powstał wielki kompleks osiedlowy z całą potrzebną infrastrukturą: ulicami, szkołami, przedszkolami, przychodniami i sklepami.

osiedle - plakat ps

Pierwsze budynki dzisiejszego osiedla powstały już na początku lat 60., a ponad czterdzieści lat temu przy ulicy Walerego Wróblewskiego powstał pierwszy budynek z wielkiej płyty wyprodukowanej w świdnickiej fabryce domów. Od tamtego momentu w ciągu kilkunastu następnych lat powstało największe świdnickie osiedle mieszkaniowe, które liczy niemal 20 tysięcy mieszkańców.

Wystawa w większości opiera się na materiałach zgromadzonych przez portal  www.mojemiasto.swidnica.pl, jednak równie cenne, a często wyjątkowe,  są zdjęcia dostarczone przez samych świdniczan – obecnych jak i dawnych mieszkańców naszego osiedla. Niezmiernie nas cieszy, że znaleźli się „przeszukiwacze” domowych archiwów i zapomnianych albumów rodzinnych. Zdjęcia z pozoru nieistotne stały się dzisiaj ważnymi świadkami najnowszej historii osiedla – mówi Marcin Paluszek, pomysłodawca wystawy i dodaje: – Mamy nadzieję, że wystawa dostarczy Państwu wielu wspaniałych wrażeń i wspomnień oraz pozwoli chociaż na chwilę wrócić do czasów, które czarno – białe były tylko na zdjęciach.

Wyjątkowości ekspozycji dodaje fakt, iż po raz pierwszy ma ona miejsce poza ścisłym centrum miasta – na promenadzie przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Wystawa będzie prezentowana od 11 kwietnia do 3 maja na promenadzie przy ul. Wyszyńskiego w Świdnicy. Wstęp wolny.

Zapraszamy w sentymentalną podróż do przeszłości i życzymy miłego odbioru! – dodają organizatorzy, którymi są wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Paluszek, redakcja portalu Świdnica – Moje Miasto – Jarosław Tarłowski, Przemysław Tarłowski, Piotr Zagała oraz Gmina Miasto Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, a w szczególności: Prezydent Świdnicy Beacie Moskal-Słaniewskiej, Agnieszce Orłowskiej – Raj i Olgierdowi Raj za udostępnienie fenomenalnego archiwum redaktora Władysława Orłowskiego, Marcinowi Bronikowskiemu, Zbigniewowi Biczowi, Tadeuszowi Czyżowskiemu, Wiesławie Kuczek, Janowi Osiakowi, Markowi Pidantemu, Ireneuszowi Ryllowi, Wiesławowi J. Raszkiewiczowi, Zbigniewowi Rząsie, Filipowi Rafałko, Stanisławowi Sosze oraz Agnieszce Szymkiewicz. Ponadto swoje podziękowania kierujemy do: Spółdzielni Mieszkaniowej z ulicy Marii Skłodowskiej Curie 8, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida oraz do partnerów medialnych – dodają organizatorzy.

Redakcja Wiadomości Świdnickich objęła patronat medialny nad wydarzeniem

oprac. (bfg)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *