Ordery dla matek wsi

Za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków-patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych odznaczono cztery mieszkanki gminy Strzegom.

Za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków-patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych odznaczono cztery mieszkanki gminy Strzegom.

„Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.” Te właśnie słowa Wilhelma Raabe stały się mottem wzruszającej uroczystości nadania czterem najbardziej zasłużonym gospodyniom wiejskim z Jaroszowa medali „Order Serca – Matkom Wsi”.

Order to symbol uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków-patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych. Medal jest nadawany także za zaangażowanie w upowszechnianie cnót obywatelskich, za aktywność społeczno-zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie rodziny. Uroczystość zorganizowaną przy współudziale władz wsi wraz z sołtysem Zbigniewem Kołodziejem, zaaranżowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Morwa Biała”, na czele z jego kierownikiem Bernadetą Liszką. Odznaczenia wręczone przez Marka Świątka, Prezesa Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy oraz Halinę Antoszczyszyn, przewodniczącą Rejonowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, otrzymały: Maria Telega, Leokadia Katarzyna Przytuła, Czesława Wac i Janina Olszowa. Gratulacje paniom złożył Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia, a także ks. Marek Krysiak, proboszcz miejscowej parafii oraz Krystyna Lewicka i Zbigniew Miłek, radni rady miejskiej w Strzegomiu.
Występy lokalnych artystów, kwiaty, słodkie wypieki w formie serca, prezenty, gratulacje i dobre życzenia wypełniły program radosnego dziękczynienia „Matkom Wsi”.

Oprac. mm

 

***

Medal przyznaje Zarząd Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na wniosek lokalnych KGW. Pomysłodawcami orderu były przed 14 laty działaczki kół gospodyń wiejskich i organizacji działających w wiejskim środowisku.

W gminie Strzegom medalem „Order Serca – Matkom Wsi” odznaczono do chwili obecnej siedem kobiet.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *