Oni wiedzą, że święta tuż tuż

Przez trzy dni podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Świdnicy i Wrocławia integrowali się na spotkaniu w Morawie. Grali, śpiewali, tworzyli ozdoby świąteczne i uczestniczyli we wspólnych zabawach sportowych i rekreacyjnych.

oswiata-wtz-1

Pobyt został zorganizowany od 7 do 9 grudnia w siedzibie Fundacji św. Jadwigi, która mieści się w zabytkowym pałacyku z połowy XIX wieku we wsi Morawa koło Strzegomia. Wzięli w nim udział zarówno Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia BLIŻEJ CIEBIE przy Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy, jak i Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia OSTOJA we Wrocławiu.

Podopieczni zrealizowali zadanie w ramach Konkursu na realizację zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2016 r. Zadanie publiczne dofinansowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, które mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych pn. Zimowe spotkanie integracyjne: „Święta tuż, tuż” – informuje kierownik WTZ Weronika Antonowicz – Hyla.

oswiata-wtz-2

Podczas wyjazdu odbyły się zajęcia artystyczne i rekreacyjne. To między innymi arteterapia, czyli zajęcia plastyczne, na których uczestnicy tworzyli ozdoby bożonarodzeniowe tj. bombki, szyszkowe mikołaje i kartki świąteczne, a także zajęcia z filcowania. Nie zabrakło zajęć muzycznych, na których uczestnicy WTZ Świdnica zaprezentowali własną płytę z kolędami.

Odbyła się również zabawa integracyjna. – Zorganizowano bieg na azymut w terenie, którego głównym celem było poznanie ciekawych historycznie i przyrodniczo zakątków Dolnego Śląska. Uczestnicy biegu stosowali się do instrukcji i mapki oraz przy pomocy swojej grupy zrealizowali zadanie, czyli odnaleźli prezent – niespodziankę świąteczną dla siebie. Ponadto każdy odbył zajęcia jazdy konnej z elementami hipoterapii w Ośrodku Jeździeckim – Stadnina koni STRAGONA w Morawie – dodaje kierownik.

Takie spotkania mają bardzo ważne cele. Przede wszystkich są świetną integracją osób niepełnosprawnych z różnych środowisk, w różnym wieku i budują w nich poczucie bycia potrzebnymi społecznie. – To również rozwijanie pasji i zainteresowań artystycznych, które pozwolą na łamanie barier mentalnych i społecznych, a także połączenie rehabilitacji zdrowotnej ze społeczną, jak również rozwijanie wrażliwości oraz ekspresji emocjonalnej poprzez tworzenie prac, uczenie samodzielności i radzenia sobie w różnych sytuacjach – tłumaczy pani Weronika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *