Olbrzymie straty w uprawach

ddzgrad

 ddzgradTakiej nawałnicy nie było w Kiełczynie i Jędrzejowicach od 50 lat. W niedzielę koło godz. 15.00 przez te miejscowości przeszła gwałtowna ulewa i gradobicie.
Momentalnie zatkały się przepusty, w rowach było blisko pół metra gradu wielkości śliwek, a nawet kurzych jaj. Grad zniszczył praktycznie wszystkie uprawy. Rolnicy załamują ręce.

Takiej nawałnicy nie było w Kiełczynie i Jędrzejowicach od 50 lat. W niedzielę koło godz. 15.00 przez te miejscowości przeszła gwałtowna ulewa i gradobicie.
Momentalnie zatkały się przepusty, w rowach było blisko pół metra gradu wielkości śliwek, a nawet kurzych jaj. Grad zniszczył praktycznie wszystkie uprawy. Rolnicy załamują ręce.ddzgrad

– To wszystko jest połamane, zbite – pokazują rolnicy kłosy zbóż. – Objechaliśmy wszystkie nasze pola. Fala szła od Książnicy, przez Tuszyn do kościoła, część poszło też na Jaźwinę i Słupice. Za dwa tygodnie okaże się, ile jest faktycznie strat, jak zaczną się choroby, grzyby. Ja myślę, że będzie od 70 do 90 procent strat – mówią Bolesław i Marcin Kinast, którzy mają 34 hektary pola obsiane pszenicą, jęczmieniem i rzepakiem.
– W Kiełczynie mieliśmy podtopienie dwóch posesji jednego mieszkania i jednej piwnicy oraz ogromne straty w uprawach – od 50 do 70%. Pomogliśmy ludziom, którzy doznali podtopień, od razu przyjechali strażacy i wypompowowali wodę. Trwa też udrażnianie rowów, robimy przekopy, aby woda zeszła z pól – relacjonuje Grzegorz Urban, sołtys Kiełczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *