Okiem Młodych 2016: Nowe filmy Herzoga i Łozińskiego w programie

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbędzie się w Świdnicy już między 12 a 18 września. W programie imprezy – poza zmaganiami konkursowymi – znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Gratką dla wszystkich miłośników polskiego dokumentu będzie niewątpliwie projekcja „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, autora takich filmów jak „Inwentaryzacja” czy „Ojciec i syn”. Widz przez blisko półtorej godziny obserwuje trzy gadające głowy, które mierzą się z niewygodnymi emocjami. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania – reżyser serwuje grupową terapię publiczności, mówi dużo o współczesnej rodzinie, a pewna sztuczka filmowa, jaką zastosował podnosi ten dokument do rangi arcydzieła gatunku. Kolejną propozycją jest „Mnich z morza” w reżyserii Rafała Skalskiego, którego międzynarodowa premiera odbyła się na zakończonym niedawno festiwalu filmowym w Locarno. Film opowiada o Ballu, trzydziestoletnim Taju, który korzysta z uciech nocnego Bangkoku, jednak prastara tradycja, która mówi, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien choć przez chwilę znaleźć się w klasztorze i stać buddyjskim mnichem. Ball bierze więc urlop w pracy, by pochylić się nad swym duchem. Wśród polskich filmów w programie „Okiem Młodych” znalazł się też „Koniec świata” Moniki Pawluczuk z 2015 roku – studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.
Zwiastun „Nawet nie wiem, jak bardzo Cię kocham”: https://www.youtube.com/watch?v=qK-mFdpfHMM
Jednym z najbardziej ekscytujących tytułów międzynarodowej selekcji jest niewątpliwie „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga. Podobno pierwsza wiadomość wysłana dzięki pierwotnej wersji internetu w 1969 roku brzmiała „lo”. Zaczynając od tego niepozornego wydarzenia, Herzog zabiera nas w wielką, filmową wyprawę po świecie, gdzie galopujący rozwój technologii zaczyna coraz mocniej wyznaczać rytm życia człowieka.
Lo i stało się
Zwiastun filmu „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”: https://www.youtube.com/watch?v=DzIXIlxCrmQ
Widzowie „Okiem Młodych” zobaczą też nominowany do Oscara 2014 w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego film „Brakujące zdjęcie” (reż.Rithy Panh) przywołujący poruszające wspomnienia z Kambodży pod krwawymi rządami Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Dokumenty, które trafią do programu wprost ze Skandynawii, pytać będą o to, na ile względna jest wolność, którą oferuje najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie („Facebookistan”, reż. Jakub Gottschau) oraz zastanawiać się, czy pogoda ducha i optymizm mają datę ważności („Optymistki”, reż. Gunhild Magnor).
Zwiastun filmu „Brakujące zdjęcie”: https://www.youtube.com/watch?v=usHaPDaIGio
Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo także na naszej stronie oraz fanpage’u na Facebooku. Na 9. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.
Do zobaczenia w kinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *