Odkrywamy tajemnice muzyki organowej!

V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to największy festiwal organowy w regionach świdnickim i wałbrzyskim. Na Słuchaczy czekają 3 transmisje koncertów z Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz wydarzenia towarzyszące.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-17 lipca 2020 roku. Oprócz koncertów kameralnych i recitali organowych, przygotowane będą: wirtualne spotkanie z muzykami po koncercie oraz spacer historyczny po Świdnicy. Patronem Festiwalu jest organmistrz Christian Gottlieb Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne, produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Schlag mieszkał i pracował w Świdnicy przez znaczną część iswojego dorosłego życia, stąd też wysyłał swoje instrumenty na cały Dolny Śląsk, Europę i inne kontynenty.

Dzieło jego życia to 62-głosowe symfoniczne organy piszczałkowe zbudowane w 1909 roku w Kościele Pokoju Świdnicy, jego rodzinnej parafii. Fabryka Christiana G. Schlaga i jego synów, działająca od 1870 r., cieszyła się tytułem Dworskiego Dostawcy Organów Jego Wysokości Cesarza i Króla. Schlagowie wprowadzili nowatorskie rozwiązania w budownictwie organowych, a także założyli nadal istniejący Związek Organmistrzów Niemieckich (Verein Deutscher Orgelbaumeister). W XIX w. i na początku XX w. Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku właśnie dzięki Schlagom, których grobowiec rodzinny znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju.

Podczas koncertów Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka klasyczna i sakralna różnych epok z akcentem na XIX, XX i XXI wiek. Ukazane zostaną w ten sposób szerokie możliwości tego instrumentu. Słuchacze zobaczą z bliska, na czym polega praca organisty przy instrumencie. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Transmisje będą dostępne bezpłatnie na profilu Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalSchlaga/ Będzie można je obejrzeć wyłącznie w czasie rzeczywistym.

Szczegółowy program festiwalu:

3.07.2020, PIĄTEK, 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
INAUGURACJA FESTIWALU
Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica) – organy
W programie: Böhm, Rheinberger, Grieg, Karg-Elert, Escaich, Bator

10.07.2020, PIĄTEK, 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
Krzysztof Grzybowski (Białystok) – klarnet
Mateusz Rzewuski (Warszawa) – organy
W programie: Bach, Baermann, Bruch, Faure, Busoni, Vierne, Reger

17.07.2020, PIĄTEK, 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
KONCERT FINAŁOWY
Thomas Cornelius (Hamburg) – organy
W programie: Bach, Wagner, Dvorak, Rachmaninoff, Cornelius
Wydarzenia towarzyszące:

4.07.2020, SOBOTA, 12:00
Spacer historyczny “Szlakiem Schlaga” – prowadzi dr Maciej Bator
Początek w Kościele Pokoju – po minikoncercie w ramach “Koncertowej soboty”

17.07.2020, PIĄTEK, 20:30
Muzyczne Foyer online z organistą Thomasem Corneliusem (Hamburg)
Rozmowa z muzykiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *