Oblicza wojny czyli „Walc z Baszirem”

waltz bashir4

waltz bashir4W nadchodzącą sobotę Świdnicki Klub Filmowy zaproponuje głośny, izraelski film Ariego Folmana „Walc z Baszirem”, jeden z ciekawszych dokumentów ostatnich lat.

W nadchodzącą sobotę Świdnicki Klub Filmowy zaproponuje głośny, izraelski film Ariego Folmana „Walc z Baszirem”, jeden z ciekawszych dokumentów ostatnich lat.

Ari

Obraz z 2008 roku to niezwykle ciekawa, sugestywna animacja, której narratora możemy utożsamić z głosem samego autora scenariusza i reżysera filmu. Oparty na retrospekcjach stanowi swoistą, subiektywną relację wewnętrzną, w której reżyser podejmuje trudny dialog z samym sobą i dokonuje jednocześnie próby oczyszczenia z traumy wojennej. Dokument izraelskiego dokumentalisty zdobył szereg prestiżowych nagród, min. Złote Globy dla filmu zagranicznego. Został również nominowany do nagrody Oskara w kategorii film nieanglojęzyczny.

Mimo wyraźnych nawiązań historycznych nie odnajdziemy w filmie obiektywnych interpretacji wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Obraz reżysera jako niezwykły dokument, utrzymany w konwencji animacji, ukazuje świat przeżyć wewnętrznych jakby na granicy jawy, wizji i snu. To głębokie uzewnętrznienie i ekspresja bardzo osobistych przeżyć składają się na historię głęboko przejmującą i  opowiedzianą po mistrzowsku.

Wydarzenia, z którymi wiąże się akcja „Walcu z Baszirem”, to konflikt libański, do którego nawiązywał wyświetlany niedawno film libańskiej reżyserki Nadine Labaki „Dokąd teraz?”. – Zostajemy więc, zgłębiając nadal cykl „Przenikań”, w tym samym kręgu geograficznym i kulturowym – tłumaczy Piotr Bentkiewicz. W 1982 roku, w czasie eskalacji działań wojennych, dochodzi do masakry ludności palestyńskiej w obozach Sabra i Shatila. Wojska izraelskie, zajmujące wtedy terytorium południowego  Libanu, pozostają stroną neutralną, przyzwalając w pewien sposób na dokonanie rzezi na uchodźcach palestyńskich przez oddziały milicji libańskiej. Ari Folman, odbywając służbę w wojsku izraelskim, staje się świadkiem wydarzeń, które na lata staną się trudnym do przyswojenia i natrętnie powracającym wspomnieniem, które stara się usunąć z pamięci.

Na prelekcję, seans i dyskusję zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, MBP im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Fundacja Zero Point.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 7 lutego o godzinie 17.00 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Wstęp wolny!

427x604-images-plakat przenikania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *