Objazdowy festiwal „preTEXTY” także w Świdnicy

Na stronie festiwalu „preTEXTY” znajduje się już cały program imprezy, która od 25 września do 18 października będzie wędrować po Dolnym Śląsku, w tym po Świdnicy. W programie znalazły się: spotkania autorskie, czytania, konkursy poetyckie, warsztaty literackie, ale też specjalnie dopasowane do wydarzenia koncerty, projekcje filmowe oraz panele dyskusyjne.

 

Na stronie festiwalu „preTEXTY” znajduje się już cały program imprezy, która od 25 września do 18 października będzie wędrować po Dolnym Śląsku, w tym po Świdnicy. W programie znalazły się: spotkania autorskie, czytania, konkursy poetyckie, warsztaty literackie, ale też specjalnie dopasowane do wydarzenia koncerty, projekcje filmowe oraz panele dyskusyjne.

Do Wałbrzycha i Kowar zawitają m.in.: pisarka i krytyczka Agnieszka Kłos („Gry w Birkenau”), pisarz i dziennikarz Wojciech Chmielarz, wyróżniony Nagrodą Wielkiego Kalibru za kryminał „Przejęcie”, a także legendarny zespół Kormorany. W ramach przeglądu filmowego „Dolnośląskie plenery literackie” wyświetlony zostanie „Weiser” Wojciecha Marczewskiego, kręcony m.in. w i zrealizowany na podstawie powieści Pawła Huellego „Weiser Dawidek”.

W pierwszy weekend października festiwal przeniesie się do Bielawy i Nowej Rudy. Wśród gości tej odsłony imprezy znaleźli się chociażby: Karol Maliszewski („Ody odbite”), Rafał Różewicz („Product Placement”) oraz Ilona Witkowska, laureatka nagrody poetyckiej Silesius za debiut roku „splendida realta”. Z koncertem wystąpią duety: Lebik/Kozera (Bielawa) i Damasiewicz/Lebik (Nowa Ruda).

Legnica i Jawor będą miały okazję spotkać się z następującymi literatami: Szczepan Kopyt, Konrad Góra i Karol Maliszewski. Ponadto zapraszamy na projekcję kręconego m.in. w Legnicy filmu kryminalnego „Feniks” Christiana Petzolda, warsztaty literackie dla dzieci, które poprowadzi wrocławski pisarz Jacek Bierut i koncert postpunkowego zespołu Ukryte Zalety Systemu.

Czwarty weekend „preTEXTÓW” to wizyta w Świdnicy i Strzelinie. Tam przyjadą m.in.: Jakub Żulczyk („Radio Armageddon”, „Ślepnąc od świateł”), Darek Foks („Kebab Meister”, „Susza”), a także uhonorowany niedawno Literacką Nagrodą Gdynia za tom wierszy „Wyrazy uznania” Piotr Janicki. Wieczorem koncertować będzie Babu Król.

We wszystkich miastach odbędą się panele dyskusyjne dla miłośników regionu, które przygotowuje Grzegorz Czekański z Fundacji Karpowicza, odpowiedzialny za portal Dolnośląskość.pl, w ramach którego badana jest tożsamość dolnośląska oraz opisywana jest historia regionu. Stałym elementem programu są także konkursy literackie „Battle of 7 Words”. Odbywające się we wrocławskim Kalamburze z inicjatywy Karola Pęcherza spotkania podczas „preTEXTÓW” będą dedykowane festiwalowym miastom.

Szczegółowy program z podziałem na poszczególne miasta znajduje się na stronie imprezy pod tym linkiem: www.festiwalpretexty.pl/category/program/

„PreTEXTY” to objazdowy festiwal literacko-artystyczny, przygotowywany przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Wiosną tego roku impreza odwiedziła Kraków, Warszawę, Ponań i Wrocław. Jesienią festiwal zagości w 8 miastach Dolnego Śląska, będą to kolejno: Wałbrzych, Kowary, Bielawa, Nowa Ruda, Legnica, Jawor, Świdnica, Strzelin. Start 25 września w Wałbrzychu, a koniec 18 października w Strzelinie. Impreza odbywa się w ramach odchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami tegorocznej odsłony fetiwalu są: Klub A Propos, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie, Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie, Klub Pozytywka, Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, „Kopalnia Węgla” w Nowej Rudzie, Towarzystwo Aktywności Kulturalnej w Jaworze, Świdnicki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Strzeliński Ośrodek Kultury.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *