O astronomii i matematyce na Krecie

Zbudowali zegar społeczny, poznali szerokie zastosowanie matematyki i zgłębili tajniki astronomii. W Palekastro, na greckiej Krecie,  spotkali się uczniowie sześciu europejskich szkół z Grecji, Polski, Portugalii, Reunion (Francja), Szwecji i Włoch realizujących astronomiczno–matematyczno-fizyczny projekt „ORIONS. Observational  Research Impacts On Natural  Science” w ramach programu Erasmus+. Szkołą koordynującą jest Społeczne Gimnazjum ze Świdnicy.

społeczna grecja

Przez pięć dni uczniowie mieli okazję poznać szerokie zastosowanie matematyki i zgłębić tajniki astronomii. Opierając się na teoriach słynnych greckich matematyków, gimnazjaliści wykonywali bardzo ciekawe eksperymenty. Pierwszy polegał na obliczeniu długości równika Ziemi wykorzystując metodę Eratostenesa. Podczas pracy niezbędna okazała się wideokonferencja przez Skype’a z inną szkołą grecką, leżącą na tym samym południku co ta w Palekastro. Drugie doświadczenie pokazało jak za pomocą monety i twierdzenia Talesa zmierzyć odległość Ziemi od Księżyca – relacjonuje Hanna Turek, dyrektor szkoły i nauczycielka matematyki.

Niezwykłym przeżyciem była także budowa zegara słonecznego na ścianie szkolnego budynku. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wybudują podobne zegary w swoich szkołach.

Nie obyło się też bez obserwacji astronomicznych, zarówno tych w planetarium jak i pod gołym niebem. Podczas nocnego pokazu mogli podziwiać Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Aldebarana (czerwony olbrzym) oraz lokalizowali Gwiazdę Polarną.

Takie spotkanie to także doskonała okazja do posługiwania się językiem angielskim, który służy do komunikacji między uczestnikami z sześciu różnych państw. Uczniowie świetnie sobie radzili i nie omieszkali również uczyć się nawzajem słów w swoich ojczystych językach. Jednym z rezultatów projektu jest powstanie mini słownika, z terminologią używaną w projekcie, jako aplikacji na telefon – dodaje Magda Wintoniak, nauczycielka języka angielskiego.

Oprócz nauki przedmiotów ścisłych uczniowie mieli okazję poznać historię i kulturę Krety. Zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Sitii, ruiny zamku minojskiego w Kato Zakros  oraz Toplou Monastery.

Greccy gospodarze okazali się przyjaźni i serdeczni, a spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, które, mamy nadzieję, będziemy mogli pogłębiać podczas następnej wizyty już w maju w Partinico na Sycylii – dodaje Hanna Turek.

oprac. (BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *