Nowe wcielenie „Julii”

kopalnia

kopalniaWAŁBRZYCH. Już wkrótce, teren „Starej Kopalni” zamieni się w pełne życia centrum kultury i rozrywki.

Już wkrótce, teren „Starej Kopalni” zamieni się w pełne życia centrum kultury i rozrywki. Kluby muzyczne, restauracje, kawiarnie, siedziby organizacji pozarządowych – to tylko niektóre z atrakcji, które już wkrótce będą dostępne dla mieszkańców Wałbrzycha.

kopalnia

Projekt współfinansuje Unia Europejska, zaś wykonawcą prac jest wrocławska firma Integer S.A., która remontuje także wałbrzyski dworzec kolejowy. Aktualnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki, ale po gruntownej rewitalizacji spodoba się tu także miłośnikom sztuki oraz rzemiosła artystycznego.

Cały kompleks zamieni się w Park Wielokulturowy, pomyślany jako centrum sztuki i rozrywki, z punktami widokowymi oraz multimedialnymi wystawami. Organizowane będą koncerty, spektakle i konferencje.

Oprócz tego powstanie Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, kompleks sportowo-rekreacyjny, hala koncertowa, galeria prezentująca sztukę współczesną, przyjazne kawiarenki, a także pensjonat. Na zewnątrz nie zabraknie ławek, klombów z zielenią, a nawet eksponatów muzealnych.

W ramach unowocześnienia samego muzeum, planuje się udostępnienie zwiedzającym podziemnej trasy turystycznej, którą uatrakcyjnią imponujących rozmiarów urządzenia: pompy, wentylatory i systemy instalacyjne, wykorzystywane kiedyś w kopalni.

Projekt rewitalizacji otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego koszt przekracza 52 mln zł, z czego UE pokryje 35,7 mln zł.

 

ŹRÓDŁO: nww24.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *