Nowa sieć szkół przyjęta

Radni Rady Miejskiej w Świdnicy przyjęli proponowany przez Urząd Miejski system dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W sumie 13 było za, 3 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Ostateczną opinię co do przyjętej sieci szkół podejmie Dolnośląski Kurator Oświaty. Ma ona obowiązywać od 1 września 2017 roku.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami od nowego roku szkolnego Gimnazjum nr 1 stanie się częścią dwu budynkowej Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 2 stanie się częścią SP nr 315, Gimnazjum nr 3 stanie się częścią SP nr 105, Gimnazjum nr 4 – dwu budynkowej SP nr 6. Dyrektorzy gimnazjów staną się wicedyrektorami podstawówek.

W przygotowaniu nowego ustroju szkolnego kierowaliśmy się przede wszystkim dobrem świdnickich dzieci. Wiemy, że niektóre rozwiązania będą powodować dyskomfort, polegający m.in. na wydłużeniu drogi do szkoły czy wprowadzeniu dwuzmianowości w niektórych placówkach. Niestety, nie udało się tego uniknąć. Ważnym jest również dla nas zachowanie wszystkich etatów w placówkach edukacyjnych zarówno dla nauczycieli jak i pracowników obsługi oraz administracji. Dzięki przyjętym dziś rozwiązaniom dzieci będą miały zapewnioną naukę w doskonale wyposażonych budynkach z nowoczesnym zapleczem sportowym – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Nowa sieć szkół wymaga jednak czasu i okresu przejściowego, dlatego w tym roku uczniowie klas siódmych SP nr 4 byliby kierowani do budynku Gimnazjum nr 1, uczniowie klas siódmych SP nr 1 – do Gimnazjum nr 2, klasy siódme z SP nr 6 do Gimnazjum nr 4. Szkoła SP nr 105 miałaby być docelowo w całości przeniesiona do Gimnazjum nr 3.

Oczywiście część z tych rozwiązań będzie jedynie czasowa. Nie rezygnujemy z rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 i będziemy dążyć do jej powiększenia. Jeżeli taka będzie również decyzja Rady Miejskiej, to rozbudowa będzie kontynuowana w przyszłym roku. Pozwoli to nam w sposób optymalny zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci z Osiedla Zawiszów – podkreślała prezydent Świdnicy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 315 od przyszłego roku szkolnego będzie uruchomiona specjalna linia komunikacji miejskiej dowożąca uczniów ze śródmieścia do budynku przy ulicy Ofiar Oświęcimskich.

Więcej w poniedziałkowym, papierowym wydaniu Wiadomości Świdnickich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *