Noga z gazu. Policyjna akcja „Bezpieczny weekend – Boże Ciało”

policjadrogowka

Rozpoczęła się ogólnopolska, policyjna akcja „Bezpieczny weekend – Boże Ciało 2016”. Na drogach funkcjonariusze spodziewają się wzmożonego ruchu. Dlatego w tym okresie policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich osób podróżujących samochodami, motocyklami, rowerami oraz tych, którzy po drogach poruszać się będą pieszo, chociażby podczas procesji. Akcja na drogach potrwa do późnych godzin wieczornych 29 maja br.

policjadrogowka

Podczas tegorocznego długiego weekendu związanego z obchodami święta Bożego Ciała, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób uczestniczących w procesjach, czy wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci z drogówki. Już od środy na naszych drogach pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory – dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy.

Piękna pogoda sprzyja motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelka cenę, ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:
•Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
• Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.
• Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
• Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.
• Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
• Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
• Pamiętajmy – nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
• Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii. Motocyklisto – użyj wyobraźni!

źródło KPP Ś-ca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *