Nielegalny transport

afgan

afganDzierżoniów. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku 25 listopada zatrzymali w Dzierżoniowie jedenastu cudzoziemców w wieku od 12 do 24 lat – obywateli Afganistanu.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku 25 listopada zatrzymali w Dzierżoniowie jedenastu cudzoziemców w wieku od 12 do 24 lat – obywateli Afganistanu. afgan

Cudzoziemcy zostali znalezieni w naczepie tira wyładowanego owocami. Grupa mężczyzn przez cztery dni, bez opuszczania naczepy, podróżowała z Grecji do Polski (przez Bułgarię, Rumunię i Słowację), w chłodni, gdzie temperatura nie przekraczała 6 stopni Celsjusza. Wszystkie osoby były mocno zziębnięte, więc niezwłocznie zabrano je do szpitala. Niezbędne okazało się podjęcie wobec nich leczenia, stwierdzono bowiem m.in. stany zapalne górnych dróg oddechowych wymagających antybiotykoterapii. Należy podkreślić, że przebywanie w niskiej temperaturze, pomieszczeniu o dużej wilgotności pozbawionym wentylacji, brak toalety, wody, ciepłych posiłków, całkowita ciemność i klaustrofobiczne warunki mogą prowadzić do rozwoju chorób zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów. Afgańczycy oświadczyli, że miejscem docelowym ich pobytu miała być Francja lub Szwecja, ale najważniejsze było, aby uciec jak najdalej ze swojego kraju. Cała grupa spotkała się w Grecji, gdzie poznali bliżej nieznanego mężczyznę, który zaproponował im zorganizowanie transportu do Polski za kwotę od 700 do 1300 euro od osoby. Z naszego kraju, już na własną rękę, mieli udać się dalej do Francji i innych krajów Europy.

Z kolei kierowca samochodu ciężarowego, mieszkaniec okolic Nowego Targu oświadczył, że nic nie wiedział o transporcie ludzi. Kiedy dojechał do miejsca rozładunku – Dzierżoniowa – najpierw usłyszał jakieś odgłosy w naczepie, a chwilę później, po jej otwarciu, zobaczył grupę mężczyzn mówiących w niezrozumiałym dla niego języku, oszołomionych, zmarzniętych i wyczerpanych. Polak został przesłuchany w charakterze świadka i powrócił do miejsca zamieszkania.

W związku z naruszeniem przepisów ustawy o cudzoziemcach wobec zatrzymanych wszczęto postępowanie administracyjne. Postanowieniem sądu, czterech dorosłych skierowano do Ośrodka Strzeżonego dla Cudzoziemców w Białymstoku, pozostali trafią do Strzeżonego Ośrodka w Kętrzynie. Podczas pobytu w ośrodkach zapadnie decyzja dotycząca ich dalszych losów.

td-24.pl/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *