Niecodzienne spotkanie z kombatantami i weteranami

W piątkowe przedpołudnie  6 września, w sali gimnastycznej uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie uczestniczyli w bardzo interesującym i pouczającym spotkaniu z kombatantami i weteranami wojennymi. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z lokalnymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pomysłodawcą i współorganizatorem tego spotkania był absolwent i mieszkaniec Jaroszowa Błażej Kołodziej. Na spotkanie przybyli szczególni goście: porucznik Julia Kołosowska i major Alfons Daszkiewicz – kombatanci i weterani II wojny światowej, którzy opowiadali młodzieży z klas VI-VIII o swoich przeżyciach i wspomnieniach z czasów walki o wolność naszej ojczyzny (od kampanii wrześniowej do zakończenia wojny). W spotkaniu wzięli również udział członkowie rodzin weteranów wojennych z terenu Jaroszowa i Mikoszowej (m.in. Jan Szkut i Michał Grynienko).

Przygotowana przez organizatorów prezentacja multimedialna przybliżyła uczniom sylwetki lokalnych bohaterów oraz ich zaangażowanie w działania militarne żołnierzy polskich w różnych zakątkach świata. Pamiątki i rekwizyty pochodzące z prywatnych zbiorów uatrakcyjniły wystawę oraz całe spotkanie.

Na zakończenie spotkania pani Beata Jankiewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie wraz z delegacjami uczniów podziękowała zaproszonym gościom za ich żywe świadectwo bohaterstwa, odwagę i szczególny patriotyzm przedstawione młodzieży. Wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz zwiedzanie okolicznościowej wystawy zwieńczyły spotkanie.

Przykład bohaterstwa i gotowość do najwyższego poświęcenia, jaki zaprezentowali weterani, jest wzorem do naśladowania zarówno dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego, jak i wszystkich nas, Polaków – podsumowali spotkanie organizatorzy. – Chwała bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *